Cele Samorządu Uczniowskiego
Plan pracy Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Nr 18 we Wrocławiu na rok szkolny 2021/2022 |
1. Cele Samorządu Uczniowskiego:
a) celem Samorządu Uczniowskiego jest kształtowanie samodzielnego i świadomego kierowania swoim postępowaniem, kształtowanie postawy, która prowadzi do identyfikowania się z celami i zadaniami społeczności szkolnej, uznaniu ich za własne, dążenie do ich realizacji z własnej inicjatywy i poczucia własnej za nie odpowiedzialności, b) realizacja celów winna być połączona z dbałością o kształtowanie i rozwijanie patriotyzmu, dbanie o dobre imię Szkoły, o jej honor, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji. 2. Zadania Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022: a) organizowanie i zachęcanie całej społeczności uczniowskiej do należytego spełniania obowiązków szkolnych, b) rozwijanie zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych, organizowanie rozrywki, c) organizowanie imprez o charakterze poważnym i rozrywkowym, d) zapobieganie konfliktom i rozstrzyganie sporów między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami, e) zapobieganie przemocy i agresji w szkole i poza szkołą. 3. Działania stałe: a) spotkania z przedstawicielami Samorządów Klasowych, b) losowanie „Szkolnego szczęśliwego numerka”, c) zbieranie dokumentacji z działalności szkolnej Samorządu Uczniowskiego, d) organizacja imprez szkolnych, e) działania podejmowane w odpowiedzi na propozycje współpracy w akcjach podejmowanych przez różne instytucje na terenie miasta i gminy.
Praca Samorządu Uczniowskiego dotyczy pewnych kręgów tematycznych rozwijanych i realizowanych w ciągu całego roku. Są to następujące zagadnienia:
a) opracowanie planu pracy Samorządu Uczniowskiego, b) stałe prowadzenie tablicy informacyjnej Samorządu Uczniowskiego, c) spotkanie z samorządami klasowymi, informacje o podejmowanych akcjach, zapoznanie ze Statutem Szkoły, Regulaminem Ucznia, Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania, d) udział w uroczystościach szkolnych – pomoc w ich organizowaniu i przeprowadzeniu, e) pomoc w przeprowadzeniu uroczystych apeli rozpoczynających i kończących rok szkolny oraz apeli porządkowych i okolicznościowych, f) systematyczne spotkania Rady Samorządu Uczniowskiego – planowanie, opracowywanie i organizowanie pracy, g) pełnienie dyżurów uczniowskich w szkole, h) pomoc koleżeńska. 2. Akcje charytatywne: a) udział w akcjach charytatywnych wynikających z potrzeb, b) organizowanie zbiórki pieniędzy i rzeczy na potrzeby schroniska dla zwierząt, c) włączenie się do akcji „Góra Grosza”, d) włączenie się do akcji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. 3. Udział Samorządu Uczniowskiego w pracach porządkowych na rzecz szkoły i środowiska: a) zbiórka baterii, b) udział w akcjach ekologicznych – m.in. „Sprzątania świata”, itp. c) zbiórka makulatury, nakrętek od butelek, itp. 4. Kultura spędzania wolnego czasu – imprezy towarzyskie, szkolne lub środowiskowe: a) Mikołajki, b) Dzień Dziecka, c) Pierwszy dzień wiosny, d) Targi Edukacyjne – Promocja Szkoły, e) Inne. 5. Obchody rocznic narodowych oraz uroczystości szkolnych: a) Dzień Edukacji Narodowej, b) Święto Niepodległości, c) Rocznica Konstytucji 3 Maja, d) Boże Narodzenie, e) Dzień wiosny, f) Światowy Dzień Ziemi, g) Inne. |