Już można przynieść elektrośmieci do Zespołu Szkół nr 18.
Co to są elektrośmieci? Jaki rodzaj zużytego sprzętu odbieramy?
Bezpłatnie odbieramy zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, które działały kiedyś na prąd lub na baterie (sprzęt AGD), jak:
- lodówki
- pralki
- mikrofalówki
- tostery
- miksery
- czajniki
sprzęt RTV, jak:
- telewizory
- sprzęt nagłośnieniowy
- radio
- odtwarzacze DVD
- sprzęt Hi FI
sprzęt IT, jak:
- laptopy
- komputery
- klawiatury
- akcesoria komputerowe
- rutery
- tablety
- monitory
dodatkowo:
- zużyte oświetlenie
- elektronarzędzia
- czy zabawki działające kiedyś na baterie
- akumulatory przenośne oraz zużyte baterie
UWAGA: Nie odbieramy tonerów! Zaś za zużyte oświetlenie w postaci świetlówek, żarówek LED – nie są przyznawane punkty Funduszu Oświatowego.
Misja programu:
Edukacja dzieci i młodzieży i ich rodzin z zakresu prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, w trosce o środowisko naturalne.
Historia programu:
Program „Moje miasto bez elektrośmieci” powstał w roku 2011 z inicjatywy ElektroEko. W pierwszym etapie obejmował działania lokalne, na terenie Warszawy, ale już w kolejnym roku osiągnął zasięg ogólnopolski z bardzo dużym zainteresowaniem szkół działaniami edukacji ekologicznej. Program działa nieprzerwanie i ma na celu szeroko pojętą edukację dzieci i młodzieży i ich rodzin z zakresu prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz ze zużytymi bateriami.
Cel programu:
Podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin oraz dzieci i młodzieży, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zachęcenie do oddawania elektrośmieci oraz zużytych baterii do punktów zbierania lub innych miejsc wyspecjalizowanych do ich odbioru. Budowanie wartości recyklingu zużytych sprzętów jako elementu niezbędnego w procesie ochrony środowiska naturalnego.
Działania:
„Moje miasto bez elektrośmieci” to nieszablonowa edukacja oparta o bezpłatne materiały edukacyjne dostarczane do placówek oświatowych (szkół i przedszkoli), a także materiały do nauczania zdalnego i w wersji on-line, cykle warsztatów edukacyjnych, eventów ekologicznych i happeningów. To działania oferujące uczestnikom możliwość wyposażania placówek w nowoczesne pomoce i wyposażenie sal, za elektrośmieci, w ramach autorskiego Funduszu Oświatowego.