W dniu 08-04-2025 klasy 2 TEO i 4 TEO, 2 TMA, 3 TMA brały udział w drugiej części projektu “Wodór – paliwo przyszłości” organizowanego przez Klaster Edukacyjny INVEST in EDU oraz Politechnikę Wrocławską. Przywitał nas prof. dr hab. inż. Andrzej Kaźmierczak z Politechniki Wrocławskiej z Katedry Inżynierii Pojazdów Wydziału Mechanicznego.
Była to wizyta studyjna, w której byliśmy podzieleni na grupy, by móc uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na stanowiskach:
1 Stanowisko:
Sanie zderzeniowe. Umożliwiają one wykonywanie testów zderzeniowych całych samochodów. W ich trakcie badany jest wpływ zderzenia na kierowcę i poszczególne podzespoły pojazdu.
2 Stanowisko:
Skaner 3D GOM oraz CFD z frezarką CNC. Skaner wraz z frezarką znacznie upraszcza drogę do wykonywania prototypów przyczyniając się do zmniejszenia wpływu wytwarzania prototypu na środowisko naturalne.
3 Stanowisko:
Hamownia podwoziowa i PEMS wraz z komorą klimatyczną. Umożliwiają one regulację nastaw pojazdu tak, aby ograniczyć jego wpływ na środowisko do minimum. Na hamowni jest ustawiony samochód z zamontowanymi analizatorami PEMS.
4 Stanowisko:
Symulator jazdy. W trakcie następuje uruchomienie symulatora i zaprezentowanie jego możliwości zwłaszcza w aspekcie prowadzenia pojazdu ciężarowego z możliwie najmniejszym wytężeniem. Nauka jazdy na symulatorze ogranicza do minimum konieczność nauki jazdy na rzeczywistym pojeździe.
To stanowisko cieszyło się ogromnym powodzeniem , związane było z symulacją jazdy samochodem ciężarowym Scania .
Była to pełnowymiarowa kabina pojazdu ciężarowego zamontowana na robocie równoległym- heksapodzie o 6-ciu stopniach swobody-kabina, która poruszała się i wychylała we wszystkich kierunkach. Stanowisko umożliwia symulację jazdy pojazdem w wirtualnym świecie poprzez wyświetlenie pożądanego obrazu na 240 stopniowym ekranie.
W symulatorze uczniowie mieli możliwość sprawdzić w każdych warunkach drogowych: podczas padającego deszczu, śniegu, wiatru, nadmiernego nasłonecznienia, z możliwością ominięcia przeszkód takich jak inny pojazd – normalny lub uprzywilejowany, przebiegające przez ulicę dziecko czy zwierzę.
Zabawa była fascynująca – każdy uczeń miał także zasymulowany wypadek , więc momenty napięcia podniosły poziom adrenaliny.
W październiku znowu tam powrócimy, by doskonalić technikę jazdy .
Opiekunowie: Małgorzata Szymańska, Mirosław Marcińczak, Przemysław Szymański











