Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół nr 18 we Wrocławiu odbyło się w poniedziałek 2 września 2013 r. o godzinie 10:30 w sali 208. Uroczystość rozpoczęli konferansjerzy (Wiktor Jamborski, Adam Dajek) od powitania dyrekcji, nauczycieli oraz wszystkich zgromadzonych uczniów szkoły. Rangę uroczystości podniosła obecność Sztandaru Szkoły w składzie: Sebastian Babij, Piotr Fuławka i Andrzej Skawiński. Po wprowadzeniu sztandaru wszyscy odśpiewali “Mazurka Dąbrowskiego”.

Do zebranych przemówił pan dyrektor Piotr Lusar:

„Witam wszystkich bardzo serdecznie w nowym roku szkolnym 2013/2014! Kochani! Wakacje się skończyły, a tegoroczne lato okazało się szczególnie sprzyjające odpoczynkowi. Było miło, pogodnie, i beztrosko. Oczywiście nadal może być miło i pogodnie, ale już nie beztrosko, a pracowicie. Wszyscy mamy bowiem jeden cel – wasz sukces – droga młodzieży. Wspólnie zatem musimy na niego pracować. Jak długo? Posłuchajcie anegdoty.
„Pewien milioner kupił od sławnego angielskiego malarza –Turnera – obraz. Wkrótce dowiedział się, że obraz, za który zapłacił 100 funtów, Turner malował tylko dwie godziny. Milioner się zdenerwował i wniósł do sądu sprawę o oszustwo. Sędzia zapytał malarza:
– Niech pan powie, jak długo pracował pan nad tym obrazem?
– Całe życie i dwie godziny – odpowiedział Turner.”
Jak widać, kochani, uczymy się całe życie. Nieuzasadnione są decyzje w stylu: zacznę się uczyć za rok – np. tuż przed egzaminem gimnazjalnym, czy maturą.
Jeśli chcecie być doceniani – również finansowo, trzeba żelaznych postanowień, że nie odpuścicie, że będziecie systematycznie pracować i stopniowo doskonalić się w tym, czego się nauczycie. A my wszyscy, czyli dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy i szkolni pedagodzy z przyjemnością Wam w tym pomożemy.
No tak. Ale jak zacząć – zapytają niektórzy, myślami będący jeszcze na wakacjach? Odpowiedzią niech będzie kolejna anegdota.
„Pewnego razu przyszedł do słynnego niemieckiego pisarza – Bertolda Brechta młody człowiek i powiedział:
– Mam w głowie mnóstwo pomysłów i mogę napisać dobrą powieść, nie wiem tylko, jak zacząć.
Brecht się uśmiechnął i doradził:
– Bardzo prosto. Niech pan zacznie od górnego lewego rogu kartki.”
Jak widać warto zacząć najprościej. W Waszym przypadku – od początku wykonując polecenia swoich nauczycieli. Oni naprawdę znają receptę na Wasz sukces i wiedzą, jak Wami pokierować, byście go osiągnęli.

Drodzy Pierwszoklasiści!
Wszyscy wiemy, że ze względu na całkowitą zmianę środowiska, pierwsze dni nauki mogą być dla Was trudne. Jestem jednak przekonany, że w każdej sytuacji spotkacie się z życzliwością i wszechstronną pomocą nauczycieli, wychowawców, szkolnych pedagogów i naturalnie całej dyrekcji. Obiecuję! Postarajcie się jak najszybciej poznać rytm nowej szkoły i jej zwyczaje. Pamiętajcie, że od dzisiaj to już też Wasza szkoła. Zaangażujcie się, proszę, w jej życie, ale i pamiętajcie godnie ją reprezentować na zewnątrz.
Drodzy Maturzyści, uczniowie klas III Zasadniczej Szkoły Zawodowej i gimnazjum!
Ten rok szkolny jest dla Was szczególny, bo kończy się egzaminami, których wyniki przesądzą o Waszym dalszym życiu. Nie zaprzepaśćcie szansy. Podejdźcie do tego z rozwagą i pełną świadomością, co możecie zyskać, a co stracić. Osiągnąć możecie naprawdę wiele. Musicie tylko chcieć.

Szanowni Państwo Nauczyciele, Wychowawcy, Pedagodzy i moi drodzy Wicedyrektorzy!
Oby ten rok przyniósł Wam: szczególną satysfakcję z pracy, liczne dowodów uznania, wiele fascynujących spotkań z młodzieżą, dużo życzliwości i jak najsłodszych owoców pracy.
Dziękuję.”

Wszystkim życzymy udanego nowego roku szkolnego!

Uroczystość przygotowali:

  • p. Edyta Sidor – autorka scenariusza i reżyserka tego wydarzenia,
  • Kacper Boguszewki – odpowiedzialny za stronę techniczną uroczystości,
  • konferansjerzy: Adam Dajek i Wiktor Jamborski,
  • Grzegorz Janik – odpowiedzialny za stronę muzyczną uroczystości i nagłośnienie,
  • Bartosz Ostryżniuk, który ożywił Maskotkę.

Skip to content