Home » Aktualności » Czterej BOHATEROWIE dzisiejszego dnia!

Czterej BOHATEROWIE dzisiejszego dnia!

10 lutego 2014 r. w Hali Stulecia odbył się wielki finał projektu „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka”, w którym nasza szkoła bierze udział od kilku miesięcy. Wydarzenie to było dla nas szczególne, bo aż czterech uczniów ZS 18 zostało nagrodzonych. O godz. 8:30. Wiktor Jamborski miał próbę mikrofonu na scenie Hali Stulecia. Będzie walczył o miano najlepszego mówcy spośród uczniów wszystkich wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych. Trema ogromna, bo i Hala wielka. Organizatorzy spodziewają się ok. 2 tysięcy widzów! To jedyna próba przed tak ważnym wystąpieniem. Powoli zaczynali schodzić się widzowie. Każda obecność się liczyła, bo ważne jest wsparcie, jakiego niewątpliwie potrzebują finaliści! Przybyła też z nami MASKOTKA! Postanowiła, że będzie witać wszystkich przybywających na uroczystość. W tym dniu MASKOTKA była ożywiona na zmianę przez Janka Trubiłowicza z kl. II TO i Bartka Ostryżniuka- ucznia kl. III TE. W pierwszych rzędach zasiedli też trzej kolejni nasi bohaterowie – laureaci konkursu na najlepszy fotoreportaż o prawach człowieka do kultury: Łukasz Frydrych z kl. III sm – II miejsce, Piotr Błażejewski z kl. IV TE – III miejsce oraz Kacper Boguszewski z kl. III TE – również III miejsce.

Laureatom konkursu na fotoreportaż towarzyszył p. Ryszard Gaweł, który przygotował uczniów do udziału w tym konkursie. Przybyli też Rodzice Wiktora. Wspierają go w każdej chwili, ale w tym dniu wsparcie było mu szczególnie potrzebne. Jeszcze ostatnie uwagi p. E. Sidor. Teraz chodziło już tylko o to, żeby Wiktor poradził sobie na scenie z potężną tremą. Otuchy Wiktorowi dodawała też p. dyr. Elżbieta Wachowska-Karaśkiewicz, która także przyczyniła się do jego sukcesu. W pierwszych rzędach zasiedli dyrektorzy wszystkich wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nich naturalnie p. dyr. Piotr Lusar, który bardzo kibicował Wiktorowi oraz cieszył się z sukcesu naszych fotoreporterów.

No i… zdjęcie roku! MASKOTKA postanowiła przywitać się z Gospodarzem uroczystości – Prezydentem Wrocławia – p. Rafałem Dutkiewiczem. MASKOTKĘ ożywił Janek Trubiłowicz. Wreszcie przyszedł czas na rozpoczęcie uroczystości. Gości powitał Pan Prezydent Wrocławia. Poprowadził ją natomiast znany dziennikarz radiowy, prezenter – Piotr Kędzierski. Po powitaniu gości przez Gospodarza Wrocławia głos zabrała p. Lidia Geringer de Oedenberg – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Kwestor w Prezydium Parlamentu Europejskiego. I przyszedł czas na debatę. O prawach człowieka do kultury rozmawiali: Prezydent Wrocławia – p. Rafał Dutkiewicz, p. Lidia Geringer de Oedenberg – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Kwestor w Prezydium Parlamentu Europejskiego, p. Krzysztof Dudek – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz p .Jose Torres – muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych. Jak już wspomnieliśmy – moderatorem był red. Jacek Żakowski. Po debacie na scenę został zaproszony… Wiktor Jamborski. Przemawiał jako pierwszy spośród pięciu finalistów. Zaczął bardzo dobrze. Głośno. Był pewny siebie. Z wielkim zaangażowaniem domagał się pomocy w dostępie do kultury ludziom z porażeniem mózgowym. Wziął pod uwagę prawo UE oraz przybliżył statystyki zjawiska w USA.

A oto Szanowne Jury: Przewodniczący – p. dr Bogusław Bednarek z Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, p. Łukasz Kempara – Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, p. mec. Katarzyna Sobańska-Laskowska z Biura Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich, p. dr Anna Śledzińska-Simon z Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz p. Grzegorz Roman – doradca Prezydenta Wrocławia.

Rywalami Wiktora byli:

Jakub Siemiątkowski (LO nr V)
Krzysztof Myśliwiec (Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych)
Dominika Świątek (LO nr XXX)
Kinga Walkowiak (LO nr II)

Po wysłuchaniu pięciu przemówień Jury udało się na obrady, a na sceną został zaproszony p Wojciech Jagielski, który opowiedział, w oparciu o własne doświadczenia jako dziennikarza i zagranicznego korespondenta, o prawach człowieka na świecie. W dalszej części uroczystości na scenę zostali poproszeni Jurorzy konkursu na najlepszy fotoreportaż o prawach człowieka do kultury. Nagrodzili pięciu finalistów. W tle można było obejrzeć nagrodzone fotoreportaże. Wreszcie nadszedł moment ogłoszenia wyników konkursu na najlepsze przemówienie. Przewodniczący Jury nie ukrywał, że poziom wystąpień był bardzo wysoki, a wymagania niełatwe. Widownia na chwilę jakby zamarła. Kto wygrał? WIKTOR JAMBORSKI!!! To on pokonał wszystkich uczestników konkursu! Został oceniony najwyżej za treść przemówienia, jego formę, wygłoszenie, a także za prezencję i… to coś, czego nauczyć się nie można, a z czym się człowiek rodzi – jak powiedział p. dr Bogusław Bednarek. Spektakularny sukces Wiktora to także sukces całej szkoły. Wiadomość o tej wygranej nie pozostanie bez echa! Bardzo gratulujemy Wiktorowi tej wygranej i dziękujemy mu za wysiłek, jaki włożył w przygotowanie się do tego wystąpienia. Po rozdaniu nagród mówcom wystąpił wrocławski zespół Bethel. I wreszcie przyszedł moment nagrodzenia naszych kolejnych BOHATERÓW dnia. Za zajęcie II miejsca na najlepszy fotoreportaż nagrodzono ucznia klasy III sm – Łukasza Frydrycha. Następnym naszym nagrodzonym fotoreporterem został Piotr Błażejewski z kl. IV TE. III miejsce zajął także Kacper Boguszewski z kl. III TE. Ich prace została dostrzeżone spośród ok 250 nadesłanych na konkurs. Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem wszystkich szkolnych koordynatorów Projektu „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka”.

To był niesamowity dzień! Nasi uczniowie odnieśli spektakularne sukcesy! Gratulujemy im z całego serca i życzymy dalszych wygranych. Z ich sukcesu cieszy się szczególnie dwoje nauczycieli, którzy od początku projektu bardzo ich wspierali i służyli radą – p. Edyta Sidor i p. Ryszard Gaweł.

Tekst – E. Sidor, fot. – R. Gaweł, P. Lusar, K. Boguszewski i E. Sidor

 

Skip to content