Home » Aktualności » „Śladami historii”

„Śladami historii”

W dniach 15-16 maja 2014 roku 48-osobowa grupa uczniów wraz z 4 opiekunami wyruszyła na 2-dniową wycieczkę edukacyjną – „Śladami historii”.

W pierwszym dniu przez prawie 3 godziny zwiedzali Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Młodzież, poruszona do głębi, słuchała wykładu o zbrodniach hitlerowskich, a uwieńczeniem tej wstrząsającej lekcji historii było obejrzenie filmu dokumentalnego o okrucieństwie oprawców i cierpieniach ofiar.

Następnym punktem programu była krótka wizyta w Wadowicach, gdzie uczniowie wraz z opiekunkami odwiedzili rodzinny dom kanonizowanego niedawno św. Jana Pawła II. Zwiedzili też Bazylikę, w której był chrzczony Karol Wojtyła. Naturalnie skosztowali także pysznych wadowickich kremówek.

Kolejnym etapem wycieczki była Kopalnia Soli w Wieliczce. Do kopalni zeszli bardzo długimi schodami. Wystrój poszczególnych pomieszczeń wykonany jest z w całości z soli. Uczniowie byli oczarowani bogatymi, unikatowymi wnętrzami – szczególnie Kaplicą Świętej Kingi z misternie wykonanymi solnymi rzeźbami.

Drugiego dnia, z samego rana, uczestnicy wycieczki pojechali do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęli od wejścia na Kopiec Kościuszki – dar społeczeństwa polskiego usypywany rękami rodaków przez prawie 3 lata. Kolejnym zatem miejscem wizyty była wystawa poświęcona temu wielkiemu Polakowi. Po obejrzeniu ekspozycji, wybrzeżem Wisły, uczestnicy wycieczki doszli do Zamku Królewskiego na Wawelu. Tu zwiedzali komnaty królewskie. Weszli również do Katedry na Wawelu, gdzie zobaczyli nagrobki Władysława Jagiełły, Władysława Warneńczyka, Jadwigi, Władysława Łokietka, Zygmunta Starego – fundatora renesansowych zmian na Wawelu, oraz jego syna – Zygmunta Augusta. Później Plantami Krakowskimi doszli do Barbakanu i przez średniowieczną Bramę Floriańską weszli na Rynek krakowski.

Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, młodzież nie zdawała sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje sie prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, musieli zejść do podziemi Rynku. Tam mieści się Multimedialne Muzeum Historii Krakowa. Ekspozycja została wykonana z użyciem zaawansowanej techniki, która umożliwia szeroką interakcję ze zwiedzającym. Ekrany dotykowe, plazmowe i 3D, hologramy, projektory, oświetlenie i nagłośnienie, sprzęt do prezentacji obrazów, filmów, dźwięków i animacji stwarzają iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Dzięki temu zwiedzający mogli nie tylko zobaczyć, ale także poczuć atmosferę „tamtego” miasta. Wystawa ta okazała się bardzo interesującym zwieńczeniem podróży śladami historii .

Uczniowie i opiekunki, pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia, mogą z powodzeniem powiedzieć, że wycieczka miała bogaty i niezwykle ciekawy program. To kiedy następna?

Skip to content