Home » Aktualności » Uczniowie z klas III TO i III TME obejrzeli Panoramę Racławicką.

Uczniowie z klas III TO i III TME obejrzeli Panoramę Racławicką.

18 grudnia 2014 roku uczniowie klasy III TO oraz III TME wraz z wychowawczyniami – p. Alicją Krakowiak-Gładki oraz p. Renatą Grzybowską zwiedzali Panoramę Racławicką. Jak wiemy Panorama Racławicka jest obrazem przedstawiającym bitwę pod Racławicami, w której uczestnicy Insurekcji pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonali Rosjan. Aby obejrzeć słynny obraz musieliśmy przejść ciemnym tunelem, kilkanaście metrów w górę – gdyż obraz wystawiony jest w specjalnie zbudowanej rotundzie. Uczniowie dowiedzieli się, że pomysłodawcą i głównym autorem obrazu był lwowski malarz Jan Styka, który zaangażował do pracy nad płótnem m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Popiela, Teodora Axentowicza oraz Włodzimierza Tetmajera. Praca nad obrazem trwały dziewięć miesięcy, a malowidło ma długość 114 metrów i wysokość piętnastu metrów, a także był malowany w całości, na wielkim płótnie. Uczniowie, którzy pierwszy raz zobaczyli obraz byli pod ogromnym wrażeniem. Wizyta w muzeum była bardzo pouczająca, a uczniowie mogli przypomnieć sobie fragment historii.

Skip to content