Home » Aktualności » Nasi uczniowie wzięli udział w Radosnej Paradzie Niepodległości!

Nasi uczniowie wzięli udział w Radosnej Paradzie Niepodległości!

Samorząd Uczniowski ZS 18 wraz z opiekunem – p. R. Grzybowską i z p. Edytą Sidor oraz uczniowie Gimnazjum nr 37 z panią A. Mikołajczak uczestniczyli w obchodach Dnia Niepodległości. Wszyscy spotkali się na wrocławskim Rynku, aby wziąć udział we wspólnej XIII Radosnej Paradzie Niepodległości. Towarzyszyła im MASKOTKA, z którą każde dziecko koniecznie musiało się przywitać 🙂
Oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się wciągnięciem na maszt flagi biało-czerwonej oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Nie zabrakło salw, którymi oddano hołd tym, którzy zginęli za wolność naszą i naszej Ojczyzny. Ale świętowaniu towarzyszył nie tylko patos. Wolność powinniśmy szanować, ale i się z niej cieszyć. Tę radosną część obchodów rozpoczął, obejrzany z wielkim zainteresowaniem przez setki widzów, popis musztry w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej szkoły oficerskiej we Wrocławiu. Była to musztra nietypowa, bo przedstawiona w rytm muzyki współczesnej, chętnie słuchanej przez młodzież. Po tym popisie ruszyła z Placu Solnego Radosna Parada Niepodległości. Na jej czele w dorożce jechał sam marszałek Józef Piłsudski, a właściwie aktor Teatru Polskiego – p. Stanisław Melski, który od lat wciela się w tę rolę. Towarzyszyli mu: Wojewoda Dolnośląski – p. Aleksander Marek Skorupa oraz Prezydent Wrocławia – p. Rafał Dutkiewicz. W barwnym korowodzie prowadzonym przez Marszałka Piłsudskiego poszli: uczniowie, wojskowi, policjanci, harcerze i setki wrocławian.
Na oficjalnym portalu Wrocławia czytamy:
„Na wrocławskim Rynku zebrali się uczniowie kilkudziesięciu szkół, większość przygotowała przebrania, eksponaty nawiązujące do wydarzeń historycznych, np. fragmenty ceglanego muru z wypisanym tekstem pieśni Jacka Kaczmarskiego „Mury”. Na transparentach napisali: „Nie ma radości bez niepodległości”, „Wolność kocham i rozumiem”, „Świecimy przykładem patriotyzmu”. W tłumie można było dostrzec portrety Marszałka, których było najwięcej, ale także tablice ze zdjęciami żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych po II wojnie przez komunistów, w tym rotmistrza Witolda Pileckiego. (…) Organizatorzy zakładają, że w tym roku w Radosnej Paradzie Niepodległości – organizowanej po raz trzynasty, udział wzięło ponad 10 tysięcy osób. ”

http://www.wroclaw.pl/wielka-radosna-parada-niepodleglosci

Tekst i fot. – E. Sidor

Skip to content