Home » Aktualności » Kl. II TME w Ogrodach Doświadczeń Humanitarium

Kl. II TME w Ogrodach Doświadczeń Humanitarium

W środę – 9 grudnia uczniowie kl. II TME z p. prof. Renatą Grzybowską i o. prof. Edytą Sidor byli na zajęciach z optyki w Ogrodach Doświadczeń Humanitarium. Zajęcia zaczęły się od wykładu na temat światła i kolorów. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że podstawowe kolory to: czerwony, niebieski i zielony. Po krótkim wykładzie zabrali się do pracy. Głównym celem zadania było otrzymanie światła białego. Na początku uczniowie wycięli trzy części koła o kątach 120 stopni, w trzech podstawowych kolorach. Następnie te trzy części przykleili na wcześniej wyciętym z grubszego kartonu kole. Przy pomocy urządzenia wprowadzili koło w ruch. Przy szybkim ruchu obrotowym mogli zobaczyć, iż cała powierzchnia zmieniła barwę na zbliżoną do białej. Następnie uczniowie dowiedzieli się, że światło stanowi główne źródło informacji o otaczającym świecie. Izaak Newton uznał, iż promień światła jest strumieniem cząstek – miniaturowych kuleczek podążających we wspólnym kierunku. Teoria ta została usunięta w cień przez Thomasa Younga – przez zjawisko interferencji dwóch promieni świetlnych. Uznano, że światło jest falą.

Uczniowie w Humanitarium mogli poznać też podstawowe prawa optyki geometrycznej – prawo odbicia i załamania światła. Przypomnieli sobie wiedzę z gimnazjum odnośnie soczewek – zarówno skupiających, jak i rozpraszających. Za pomocą promieni świetlnych mogli zaobserwować bieg promieni świetlnych przechodzących przez soczewki. Dodatkowo zaobserwowali widmo światła – czyli mogli zobaczyć kolory tęczy, a wszystko to przez załamanie światła w pryzmacie. Tworzyli też bańki mydlane. A za pomocą kamery termowizyjnej mogli spojrzeć na siebie troszkę inaczej… poprzez kolory… Przypomnieli sobie, że kolor czerwony jest kolorem najcieplejszym. Po zwiedzeniu wystawy dotyczącej optyki, zwiedzali drugą część Humanitarium. Widzieli iluzję, szukali różnic na rysunkach za pomocą różnych soczewek, sprawdzili podstawowe prawa hydrostatyki, a za pomocą kulek Newtona mogli zaobserwować zasadę zachowania energii.

To był naprawdę udany dzień!

Tekst – R. Grzybowska i E. Sidor, fot. – E. Sidor

Skip to content