Home » Aktualności » Wyjazd uczniów klasy III TME do Bochum czyli polsko- niemieckie praktyki zawodowe

Wyjazd uczniów klasy III TME do Bochum czyli polsko- niemieckie praktyki zawodowe

W dniach 13-29.03.2017 r. pięciu uczniów z klasy III TME: Norbert Basiński, Szymon Opałka, Szymon Patryn, Artur Pietrzyk oraz Damian Żerdziński przebywało w Bochum (Niemcy), gdzie realizowano polsko – niemiecki projekt w zakresie wymiany praktyk zawodowych pomiędzy Zespołem Szkół nr 18 a Technische Berufliche Schule 1. Była to kontynuacja programu rozpoczętego w listopadzie 2016 r. we Wrocławiu. Uczniom towarzyszyli nauczyciele: p. prof. Lucyna Dolecka, p. prof. Anna Karczmarek i p. prof. Zbigniew Jarczak.

Podróż w obie strony odbyła się bardzo sprawnie i przyjemnie – samolotem. Zakwaterowanie zarezerwowano w komfortowym schronisku młodzieżowym (Jugendherberge Bochum DJH Jugendgästehaus).

W programie wyjazdu były praktyki na warsztatach w koncernie Thyssen Krupp Steel. Nasza młodzież pracowała z uczniami niemieckimi w tych samych tandemach, co we Wrocławiu. Kilka dni spędzili w Technische Berufliche Schule 1 w Bochum, gdzie odbyły się zajęcia z panią Heike Riedel i panem Martinem Binsfeldem, nauczycielami znanymi już polskim uczniom z Wrocławia. Tematy zajęć: „Generator astabilny sygnałów prostokątnych.”

„Wstęp do programowania zestawu Arduino Uno.”

„Realizacja projektu czujnika zbliżeniowego na platformie Arduino Uno.”

Młodzież zwiedziła również Bochum, Dortmund oraz park krajobrazowy Landschaftspark w Duisburgu –  nieczynną hutę żelaza przekształconą na atrakcję turystyczną. Pod koniec pobytu w Niemczech grupa odwiedziła Uniwersytet w Bochum (Ruhr-Universität Bochum) wraz z ogrodem botanicznym i japońskim. W wolnych chwilach, korzystając z wyjątkowo pięknej pogody, uczniowie spacerowali po okolicy. Razem z niemieckimi kolegami oraz grupą z Hiszpanii odwiedzili kręgielnię, gdzie bardzo miło spędzili czas.

Wizyta w Bochum została wysoko oceniona zarówno przez polską, jak i niemiecką stronę. Wszyscy wyrazili chęć do dalszej współpracy.

Praktyki zawodowe w Bochum były finansowane przez:

a) Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach projektu unijnego nr projektu POWERVET – 2016 – 1 – PL 01 – KA 102 – 025931

b) Stowarzyszenie Semper Avanti

c) Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM) nr wniosku P – 30280 – 17

d) Zespół Szkół nr 18

Tekst – A. Karczmarek, fot. – uczestnicy wymiany

Print

Skip to content