Home » Aktualności » XX Dolnośląski Festiwal Nauki 2017 w… naszej Szkole!

XX Dolnośląski Festiwal Nauki 2017 w… naszej Szkole!

W ostatnim tygodniu września w naszej szkole odbyły się Interaktywne Pokazy w ramach XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2017. Gościliśmy wykładowców z Politechniki Wrocławskiej (Wydział Chemiczny, Wydział Podstawowych Problemów Techniki), oraz  z Uniwersytetu Wrocławskiego (Wydział Nauk Biologicznych, Wydział Fizyki i Astronomii). Udało nam się zrealizować 7 pokazów, w których udział wzięło 378 naszych uczniów!!!

W pierwszej kolejności młodzież spotkała się z pani dr inż. Anną Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki (Politechnika Wrocławska) Zadaniem uczniów było przeprowadzenie doświadczenia z optyki geometrycznej – wyznaczenie ogniskowej soczewki. W warsztatach wzięła udział młodzież, która uczy się fizyki na poziomie rozszerzonym.

Drugi pokaz poprowadziła pani dr Aneta Tarczewska z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Tytuł warsztatów brzmiał: „Niezwykły świat białek”. Po wykładzie młodzież dzielnie odpowiadała na zadawane pytania przez prowadzącą.

Trzeci pokaz poprowadziła pani dr Agnieszka Żelaźniewicz Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł warsztatów brzmiał: „Pokaż mi swój szkielet …
a powiem ci, kim jesteś”
. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat budowy szkieletowej człowieka, a na zakończenie warsztatów, na podstawie czaszki, musieli określić wiek człowieka.

Ostatni wykład poprowadził pan dr Przemysław Walczak– fizyk z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł wykładu  – „Dźwięki niebieskie, czyli muzyka gwiazd”. Wykład poświęcony był gwiazdom. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania dźwięków żółtego karła, czyli Słońca, czy Proximy Centauri. Najwięcej radości sprawił słuchaczom konkurs, który dotyczył prezentowanej problematyki – mający na celu utrwalenie zdobytej wiedzy. Zacięta rywalizacja trwała do samego końca!

Ostatni tydzień września był czasem pełnym wrażeń zarówno dla uczniów zaangażowanych  w wykonywane zadania, jak również dla prowadzących, którzy bardzo chwalili naszą młodzież i dziękowali za miłe przyjęcie.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym również będziemy gościli u nas wykładowców z wyższych uczeni.

Tekst – R. Grzybowska, fot. – R. Grzybowska, E. Sidor

Skip to content