Home » Aktualności » Uczniowie klas I TMM, I TE, i I TEK na wycieczce!

Uczniowie klas I TMM, I TE, i I TEK na wycieczce!

Od  15 do 17października2018 r. klasy pierwsze Technikum (I TMM, I TE, i dwóch uczniów z I TEK) wybrały się na wycieczkę śladami historii. Pierwszym przystankiem naszej ich wędrówki był wadowicki Park Miniatur, w którym młodzież naszej szkoły mogła nie tylko obejrzeć budowle w miniaturowym wydaniu, ale także dobrze się pobawić. Również i wychowawczynie p. prof. Małgorzata Opierowiec i p. prof. Joanna Rybczyńska oraz p. prof. Stanisław Żurawski nie omieszkali z tych atrakcji skorzystać. Następnie pojechali do Wadowic, gdzie zwiedzili Dom Jana Pawła II, oczywiście nie mogliśmy wyjechać bez zjedzenia papieskich kremówek (mniam).Po takim wstępie byliśmy gotowi aby odwiedzić  Zamek w Wiśniczu, w którym zamieszkiwała królowa Bona. Po porządnej lekcji historii uczestnicy wycieczki pojechali do kopalni soli w Wieliczce, w której dowiedzieli się, jakim bogactwem w przeszłości była sól. Zobaczyli piękne posągi wykute z soli, piękne komnaty, a także kaplice, gdzie odbywają się msze św. Byli pod ogromnym wrażeniem tych miejsc.

Drugi dzień okazał się równie intensywny i interesujący. Pierwszym przystankiem był zamek w Niepołomicach, gdzie można było podziwiać piękne komnaty oraz … zwierzęta. Potem nadszedł czas na następną kopalnię – tym razem w Bochni, w której już nie ma wydobycia soli, ale można tam dowiedzieć się,  jak dawniej wydobycie odbywało się. Widoki – niezapomniane!

W trzecim dniu wycieczki – Kraków. Przygodę zwiedzania tego pięknego miasta uczniowie rozpoczęli od Kopca Kościuszki znajdującego się na Wzgórzu Św. Bronisławy. Kopiec powstał ku czci Tadeusza Kościuszki, zaraz po jego śmierci i pochowaniu w Krakowie w 1817 roku. Usypywanie rozpoczęło się 15 IX 1820 r., a zakończyło 25 X 1823 r.. Po krótkiej „wspinaczce” młodzież była już na szczycie Kopca, skąd mogła podziwiać widok na miasto. W Bastionie, pod Kopcem Kościuszki nasi uczniowie mogli usłyszeć od pani przewodnik historię powstawania Kopca i zwiedzić muzeum.

Potem ruszyli w stronę Zamku Królewskiego na Wawelu znajdującego się na skalistym wzniesieniu nad zakolem Wisły. Wawel szczególny rozkwit przeżywał w wieku XIV – za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów . Uczniowie zwiedzili wspaniałe komnaty i usłyszeli od pani przewodnik ciekawe historie z nimi związane. Po przejściu przez komnaty uczestnicy wycieczki udali się do Katedry Wawelskiej, gdzie obejrzeli znajdujący się w północnej części, w Wieży Zygmuntowskiej, Dzwon Zygmunta ufundowany przez Zygmunta I Starego .  Na wieży umieszczono go 8 lipca 1521 roku, a 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego dźwięk.  Zwiedzili także katedrę – miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowano tutaj łącznie 17 królów i członków rodzin królewskich oraz wodzów, przywódców politycznych i wieszczów narodowych.

Po smacznym obiedzie w restauracji  „Pod Smoczą Jamą” młodzież udała się w podróż w czasie w Podziemiach Sukiennic, gdzie mogła poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku, pooglądać ekspozycje stałe oraz multimedialne widowisko i usłyszeć odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań pozwalające się wczuć w Kraków sprzed 700 lat.

Wieczorem można było zobaczyć pięknie oświetlony Rynek Krakowski, usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego i pożegnać to piękne miasto. Powrót do domu odbył się we wspaniałej atmosferze!

 Tekst – M. Opierowiec i J. Rybczyńska, fot. – uczestnicy wycieczki

Skip to content