Home » Aktualności » „Gdybym był bogaty…”

„Gdybym był bogaty…”

W środę 9.01.2019r. nasi uczniowie kolejny już raz spędzili wieczór w Operze. Tym razem obejrzeli Skrzypka na dachu . Jest to musical z muzyką Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina. Historia jest luźno oparta na powieści Dzieje Tewji Mleczarza autorstwa żydowskiego pisarza pochodzącego z Ukrainy Szolema Alejchema. Opowiada historię dwóch społeczności, żydowskiej i rosyjskiej, żyjących w małej Anatewce na tle wydarzeń rewolucyjnych z 1905r.

Spektakl przeniósł wszystkich w zapomniany już trochę świat. Mogli poznać obyczaje, relacje społeczne i całą specyfikę kultury żydowskiej. Najważniejszą jednak wartością przedstawienia przygotowanego przez wrocławskich twórców było ukazanie dobrych, szczerych i niewykalkulowanych relacji miedzy ludźmi. Dobro, życzliwość, tolerancja, optymizm pozwalający w każdej sytuacji odnaleźć lepszą stronę, szacunek dla tradycji, ale i mądra zgoda na zmiany, emanowały ze sceny i udzielały się odbiorcom. Oczywiście był też dramat brutalnej polityki, bezmyślna wrogość i przemoc, które uświadomiły widzom, że świat bez naszego udziału nie stanie się lepszy.

Widowisko zachwycało nieprzemijającą urodą pieśni, porywały zwłaszcza te śpiewane chóralnie. Scenografia i rozwiązania inscenizacyjne były niezwykłe i pomysłowe. Scena wymyślonego snu Tewjego Mleczarza zachwyciła rozmachem i barwnością, scena ślubu skłoniła do refleksji, a scena wygnania poruszyła. Słowem był to niezwykle udany wieczór.

Skip to content