Home » Aktualności » Wieczór z kulturą w Operze Wrocławskiej

Wieczór z kulturą w Operze Wrocławskiej

W czwartek, 14.03.2019 r. grupa uczniów klasy II TOK wraz z wychowawczynią Małgorzatą Szymańską wybrała się do Opery Wrocławskiej na spektakl pt. „Opowieści Hoffmann’a Jacquesa Offenbacha. Opowieści są jedyną wybitną operą Offenbacha, znacznie przerastającą jego operetki wartościami artystycznymi.

Autorzy libretta zastosowali niezwykle ciekawe rozwiązanie – nie tylko oparli pomysł na licznych opowiadaniach Hoffmanna, ale ponadto uczynili ich autora bohaterem opery, jednoczącym w całość poszczególne “opowieści”. Operując fragmentami z dzieł Hoffmanna autorzy stworzyli w istocie trzy nowe historie, połączone postacią tytułowego bohatera.

Tak powstała najlepsza z jego muzycznych “opowieści” z pięknymi ariami i nieśmiertelną barkarolą. Kompozytor nie ukończył niestety utworu i nie doczekał prapremiery, która miała miejsce 10 lutego 1881 r. w paryskiej Opéra Comique.

Sztuka zaczęła się o godzinie 19:00 i była podzielona na trzy akty -każdy  trwał ponad godzinę. Ostatni trzeci akt – był wydarzeniem który w szczególności zapamięta męska część naszej grupy, nie tylko ze względu na walory muzyczne ale i przede wszystkim artystyczne.

Pomimo tego że wyjście odbywało się po godzinach lekcyjnych i trwało do godz. 22:30 wszyscy uczniowie byli zadowoleni i nie żałowali, że zdecydowali się na takie spotkanie z kulturą.

 Opracowała: Małgorzata Szymańska

Skip to content