Home » Aktualności » WYCIECZKA DO ELEKTROWNI „WROCŁAW I”

WYCIECZKA DO ELEKTROWNI „WROCŁAW I”

29 października 2019 roku uczniowie specjalności technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej klas 2 i 3 mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w wycieczce zawodowoznawczej organizowanej przez grupę Tauron Ekoenergia do Wrocławskiej Elektrowni Wodnej.

Wycieczkę rozpoczęliśmy przed budynkiem elektrowni Wrocław I. Wysłuchaliśmy informacji dotyczących budynku, parametrów technicznych urządzeń pracujących w elektrowni oraz możliwości wytwórczych zakładu. Przyjrzeliśmy się także kratom, które stanowią pierwszą zaporę dla zanieczyszczeń przed wlotem na łopatki turbiny wodnej.

Najbardziej wyczekiwanym momentem wycieczki było zwiedzanie elektrowni wewnątrz. Cennym doświadczeniem była możliwość przyjrzenia się z bliska urządzeniom hydrotechnicznym, które do tej pory znaliśmy tylko z kart podręczników. W Elektrowni Wrocław I pracują 4 turbozespoły produkcji Czeskiej (Marki Skoda), a łączna moc jaką jest w stanie przetworzyć elektrownia to 5 MW. Całkowity spad wody wynosi 5,21 metra. Od kilku lat jednak notowany jest spadek poziomu rzeki, a co się z tym wiąże moc elektrowni możliwa do przetworzenia spada- w chwili kiedy odwiedzaliśmy elektrownie pracowały tylko 2 turbozespoły.

Ostatnimi miejscami które odwiedziliśmy była sterownia, w której dzięki specjalnym kamerom mogliśmy podejrzeć pracę turbin z bliska oraz przyjrzeć się bieżącym wskazaniom aparatur pomiarowych. Na zewnątrz budynku mogliśmy zobaczyć, a nawet dotknąć łopatek starej wymontowanej turbiny.

Cała wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Opiekunkami na wycieczce były Pani Małgorzata Szymańska i Pani Joanna Kasprzyk.

Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie Tauron Ekoenergia za umożliwienie nam skonfrontowania wiedzy książkowej z rzeczywistością.

Skip to content