Home » Aktualności » Projekt „Zawodowa 18” ruszył!

Projekt „Zawodowa 18” ruszył!

16 i 17 września 2021r. w pracowni energetyki odnawialnej na IV piętrze w budynku A odbył się kurs lutowania w ramach projektu „Zawodowa 18”. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji mogli usystematyzować wiedzę i umiejętności z technologii łączenia miedzi i aluminium w procesie lutowania oraz zdobyć certyfikat kompetencji.

Lutowanie polega na wprowadzaniu w szczelinę pomiędzy łączonymi powierzchniami roztopionego lutu, który je następnie pokrywa i po zakrzepnięciu – łączy. Do zespolenia dochodzi w wyniku oddziaływania sił kohezji oraz dyfuzji.

Lutowanie twarde to  bardzo znana metoda polegająca na łączeniu miedzianych instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych. Ma ono wiele zalet, z których najważniejszymi są szczelność połączenia oraz odporność na drgania i różnice temperatur.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że w ramach projektu „Zawodowa 18” do pracowni energetyki odnawialnej oraz klimatyzacji i chłodnictwa została zakupiona stacja do lutowania metodą 912 z wykorzystaniem procesu elektrolizy. Można więc stwierdzić, że lutowanie odbywa się za pomocą wody!

Tekst – Kamil Łodygowski, fot. – Ryszard Gaweł

Skip to content