Home » Aktualności » Polsko-niemiecki projekt zawodowy

Polsko-niemiecki projekt zawodowy

W dniach 16 – 28 września w naszej szkole odbywał się polsko – niemiecki projekt zawodowy połączony z praktykami w firmie Pneumat System. Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią powróciliśmy do aktywnej współpracy z niemiecką szkołą Technische Berufliche Schule 1 z Bochum. W tym roku w projekcie wzięło udział 16 uczniów – po 8 osób ze szkół niemieckiej i polskiej. Zespół Szkół nr 18 reprezentowali przedstawiciele klas 4TMC, 4TCU oraz 4TED. Uczniowie pracowali w tandemach polsko-niemieckich. Część projektu, odbywająca się w szkole, obejmowała projekt i budowę turbiny wiatrowej wraz z pomiarami w tunelu wiatrowym, konstruowanie i programowanie robotów Lego oraz modelowanie 3D w programie Solid Edge i pracę z drukarką 3D. Praktyki w firmie Pneumat System obejmowały szkolenie BHP, pracę w hali produkcyjnej oraz w magazynie. Uczniowie zapoznali się również z historią raz zasadami funkcjonowania firmy. Odbyli bardzo interesujące ćwiczenia praktyczne związane z pneumatyką i automatyką przemysłową.

W czasie wolnym zwiedziliśmy Wrocław wraz z przewodnikiem oraz odbyliśmy spacer przez teren Politechniki Wrocławskiej do Parku Szczytnickiego i Hali Stulecia, gdzie obejrzeliśmy zachwycające pokazy fontanny multimedialnej. Uczniowie odwiedzili też zjawiskową Galerię Neon Side, gdzie można podziwiać ponad 30 świecących szyldów.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt: Dyrekcji Zespołu Szkół nr 18, nauczycielkom i nauczycielom: pani wicedyrektor Alinie Dziurkowskiej, pani Renacie Zalewskiej, panom Zbigniewowi Jarczakowi, Mirosławowi Marcińczakowi, Kamilowi Łodygowskiemu oraz wszystkim pracownikom szkoły, którzy wspierali nas w tym okresie. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie w organizację praktyk zawodowych oraz wsparcie naszej inicjatywy kierujemy również do firmy Pneumat System we Wrocławiu.

koordynatorki projektu
Lucyna Dolecka
Anna Karczmarek

Skip to content