Home » Aktualności » Podsumowanie projektu polsko-niemieckiego 2023

Podsumowanie projektu polsko-niemieckiego 2023

W dniach 8-19 marca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w polsko-niemieckim projekcie zawodowym „Eksperyment Wymiana: Energia odnawialna, pneumatyka, robotyka – programowanie, projektowanie i eksploatacja urządzeń i systemów” w Bochum (Niemcy). Projekt realizowaliśmy wspólnie z naszym stałym partnerem Technische Berufliche Schule 1 z Bochum. Celem projektu było rozwijanie kompetencji obejmujących kształcenie zawodowe, naukę języków obcych, informatykę i matematykę oraz podniesienie kompetencji społecznych, poznawanie realiów życia i pracy w Niemczech.

W projekcie brali udział uczniowie z klas IVTCU, IVTED oraz IVTMC. W trakcie pobytu prowadzono dziennik projektu, w którym zapisywano szczegółowo wydarzenia z każdego dnia.

Nasza grupa mieszkała w schronisku młodzieżowym DJH Jugendherberge Bochum. Głównymi punktami projektu były zajęcia w TBS 1 obejmujące zapoznanie z pracowniami elektropneumatyki, robotyki i pneumatyki. W pracowni robotyki braliśmy udział w prezentacji możliwości ramienia pneumatycznego Kuka. Bardzo podobały się nam filmy pokazujące możliwości robotów Boston Dynamics, zwłaszcza robota Spot doskonale naśladującego psa. Oprócz tego zajmowaliśmy się  lutowaniem kostki LED. Obserwowaliśmy też jak uczniowie projektują układy scalone.

Kolejnym punktem projektu była praktyka zawodowa w Deutsche Edelstahlwerke w Witten obejmująca szkolenie BHP w Karrierewerkstatt, zwiedzanie zakładu, a przede wszystkim zajęcia z wirtualnego spawania na symulatorze spawalniczym Lincoln Electric Vrtex oraz projektowanie tabliczek z logo w programie Inventor. Gotowe projekty zrealizowaliśmy na drukarkach 3D. Uczniowie zapoznali się też z funkcjonowaniem frezarki pięciowrzecionowej. Projektowaliśmy materiał do grawerowania oraz wycinaliśmy nasze tabliczki na wyrzynarce plazmowej. Mieliśmy okazję wygrawerować nasze własne projekty na płytkach i zrobionych przez nas wcześniej otwieraczach do butelek, a także na podstawkach pod tabliczki z wyrzynarki plazmowej.

W trakcie pobytu nie brakowało też relaksu oraz zwiedzania miasta i okolic. Spotykaliśmy się z niemieckimi kolegami, np. na kręgielni i w klubach fitness. Zwiedziliśmy też niezwykłe miejsce na mapie Zagłębia Ruhry –  Park Krajobrazowy Duisburg-Nord w Duisburgu – przykład tego, jak ze zdegradowanego poprzemysłowego terenu można wyczarować coś niezwykłego. Powstał on na terenie dawnej Huty Thyssen Duisburg- Meiderich.

   Realizacja projektu umożliwiła uczestnikom poszerzenie kompetencji zawodowych i społecznych oraz eksperymentowanie z nowymi technologiami, jak również dała możliwość poznania realiów życia i pracy w Niemczech.

PROJEKT DOFINANSOWAŁA POLSKO-NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY

Logo Programu

Skip to content