Home » Aktualności » Zakończenie roku szkolnego w Technikum nr 3

Zakończenie roku szkolnego w Technikum nr 3

Zapraszamy do zapoznania się z przemówieniem dyrektora ZS 18 – p. Piotra Lusara skierowanym do młodzieży podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Pozdrawiamy

Drogi Uczniu!

William Feater w swojej książce pod tytułem „Biznes życia” napisał, że wykształceniu często towarzyszy złudzenie, iż „uczyć się” jest zawsze równoznaczne z „umieć”, i że to zaowocuje w przyszłości pieniędzmi. A przecież nie w tym rzecz. Wiedza oczywiście może być potęgą, ale  dopiero wówczas, gdy nauczysz się, jak prawidłowo myśleć. Nie „co myśleć”, ale „jak myśleć”. Wtedy i tylko wtedy zrealizujesz swoje marzenia i wykorzystasz swój potencjał.

Dzisiaj, na tej sali, znajdujesz się dlatego, że osiągnąłeś sukces, którego Ci gratuluję. Ale proszę Cię też o pewną refleksję. Pomyśl, dlaczego tak ważna jest matematyka? Z jakiego powodu nie należy lekceważyć fizyki i pozostałych przedmiotów ścisłych? Czemu służy niezwykła uważność na lekcjach z przedmiotów zawodowych? I wreszcie skąd taki nacisk na omawianie literatury, interpretowanie poezji? Bo to bezcenny trening dla umysłu. Bo to gwarant Twojej niezależności. Bo to droga do twojej wolności. Bo to uczy myślenia.

Powiesz, że przecież masz Internet i to mobilny. Wspomnisz o sztucznej inteligencji, która szybko wkracza w Twoje życie, by Ci je ułatwić. A zastanawiałeś się, gdzie jest granica między korzystaniem z tych dobrodziejstw, a całkowitym uzależnieniem się od nich? Otóż jeżeli nauczysz się myśleć, rozwiązywać samodzielnie zadania, czytać ze zrozumieniem oraz to, co przeczytasz i usłyszysz, interpretować na różnych poziomach, będziesz uratowany, niezależny, wolny. A taką możliwość dają Ci Twoi nauczyciele. Szanuj ich zatem i słuchaj, bo dzięki nim wygrasz w życiu.

Dzisiaj zakończenie roku szkolnego. Za chwilę wakacje. Odpocznij, zrelaksuj się, nabierz sił i wróć tutaj z postanowieniem, że w pełni wykorzystasz swoją szansę.

Dziękuję.

Skip to content