Home » Aktualności » Polsko-niemiecki projekt zawodowy – podsumowanie

Polsko-niemiecki projekt zawodowy – podsumowanie

Z opóźnieniem, ale ciągle pełne wrażeń, chciałybyśmy podsumować polsko – niemiecki projekt zawodowy połączony z praktyką zawodową w firmie Gestamp , który miał miejsce w dniach 12 – 26 września. Jest to kontynuacja aktywnej współpracy z niemiecką szkołą Technische Berufliche Schule 1 z Bochum. W tym roku w projekcie wzięło udział 18 uczniów – po 9 osób ze szkół niemieckiej i polskiej. Zespół Szkół nr 18 reprezentowali przedstawiciele klas 4TMC oraz 4TO. Uczniowie pracowali w tandemach polsko-niemieckich. Część projektu odbywająca się w szkole obejmowała budowę pojazdów napędzanych pułapką na myszy wraz z konkursem w trzech kategoriach: prędkość, odległość i najlepsza. Oprócz tego uczniowie eksperymentowali z robotyką,  projektowaniem i tworzeniem sterowania instalacją oświetlenia, modelowaniem 3D w programie Solid Edge i pracą z drukarkami 3D . Praktyki w firmie Gestamp obejmowały między innymi szkolenie BHP, zapoznanie z funkcjonowaniem i działami firmy oraz zajęcia praktyczne w laboratorium (pomiary i dokumentacja).

   W czasie wolnym wyjechaliśmy na jednodniową wycieczkę w Góry Stołowe oraz zwiedziliśmy Wrocław wraz z przewodnikiem. Polscy i niemieccy uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na stadion miejski, żeby kibicować piłkarskiej drużynie Śląska Wrocław w rozgrywkach Ekstraklasy. Uczniowie odwiedzili też zjawiskową Galerię Neon Side, gdzie można podziwiać ponad 30 świecących szyldów.

Dwutygodniowy projekt zakończył się uroczystym podsumowaniem, podczas którego uczniowie przedstawili interesujące i barwne prezentacje multimedialne w trzech obszarach: działania w szkole, w zakładzie pracy oraz w czasie wolnym. Tegoroczny etap wszyscy zgodnie uznali za niezwykle udany i nie możemy już doczekać się wyjazdu w marcu do Bochum.

   Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt: Dyrekcji Zespołu Szkół nr 18, nauczycielkom i nauczycielom: panu dyrektorowi Piotrowi Lusarowi, pani wicedyrektor Alinie Dziurkowskiej, pani wicedyrektor Elżbiecie Wachowskiej-Karaśkiewicz, pani wicedyrektor Joannie Nowak, pani Renacie Zalewskiej, pani Edycie Sidor, jak również panom Ryszardowi Gawłowi, Zbigniewowi Jarczakowi, Mirosławowi Marcińczakowi, Kamilowi Łodygowskiemu oraz wszystkim pracownikom szkoły, którzy wspierali nas w tym okresie. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie w oraz wsparcie naszej inicjatywy kierujemy również do firmy Gestamp we Wrocławiu.

koordynatorki projektu

Lucyna Dolecka

Anna Karczmarek

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Skip to content