Home » Aktualności » Klasa IV TO na wycieczce w Sudetach

Klasa IV TO na wycieczce w Sudetach

W dniach od 25 do 27 września 2013 r. uczniowie kl. IV TO z wychowawczynią – p. Bożeną Wolszczak-Misztal i z p. Ryszardem Gawłem byli na wycieczce. Z Wrocławia wyruszyli o godz. 7:20 i po ok. dwóch godzinach znaleźli się w Kłodzku. Głównym celem wycieczki okazała się Twierdza Kłodzka. W 1960 roku Twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Udostępniona jest do celów turystycznych i muzealniczych, ale nadal prowadzone są prace renowacyjne, mające na celu przywrócenie w znacznym stopniu dawnej formy i świetności twierdzy przyczyniającej się tym samym do rozwoju turystyki na Ziemi Kłodzkiej. Wszystkich zwiedzających zdziwiła na Twierdzy obecność czołgu. Został tam na pamiątkę, bo w 1970 roku na twierdzy nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu „Czterej pancerni i pies” – odcinek „Dom”. Jedną z najciekawszych atrakcji miasta obok Twierdzy jest podziemna Trasa Turystyczna. Przyciąga do Kłodzka wielu turystów, którzy spacerując podziemnymi przejściami odkrywają na każdym kroku ślady historii. Kolejnym celem wycieczki po Kłodzku był kościół pw. Wniebowzięcia NPM. Zachwyca bogactwem malowideł, sztukaterii i snycerki (m.in. ogromnymi dębowymi konfesjonałami). Inicjatorem jej budowy był czeski biskup Arnošt z Pardubic, który w testamencie przeznaczył dużą sumę na te cel. Nawę główną ozdobiono postaciami 14 orędowników, 12 apostołów i obrazami świętych związanych z zakonem jezuickim. W XVIII w. dodano ołtarz główny, zaprojektowany przez Christopha Tauscha i wykonany przez wrocławskich artystów. W ołtarzu znajduje się gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, określana jako Madonna Kłodzka.

W drugim dniu wycieczki punktem kulminacyjnym były Błędne Skały. Po drodze można było zobaczyć pomnik ofiar I wojny światowej – żołnierzy z Karłowa. Drugim celem był Szczeliniec Wielki – to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych. Należy do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi, z panoramą Sudetów. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki odwiedzili sanktuarium w Wambierzycach. Do świątyni w Wambierzycach prowadzą monumentalne, kamienne schody o trzech ciągach. Wszystkich stopni jest 56, z czego 33 w środkowym ciągu symbolizuje lata życia Jezusa na Ziemi. Kolejnych 15 stopni nad pierwszym tarasem oznacza lata życia Maryi przed jej Boskim Macierzyństwem. Imponująco wielka fasada ma 52,5 m wysokości, utrzymana w stylu późnego renesansu. 22 lutego 1936 roku papież Pius XI nadał kościołowi w Wambierzycach tytuł bazyliki mniejszej. Jest to tytuł honorowy, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, albo ze względu na swoje walory liturgiczne bądź duszpasterskie. Szczególny klimat i wyjątkowość nadaje Wambierzycom, jako ośrodkowi kultu religijnego rozległa kalwaria. Pierwsze kaplice wzniesione z inicjatywy Osterberga w 1683 roku ze względu na prowizoryczną formę i użycie drewna jako budulca nie zachowały się do dziś. Zespół kalwaryjny był regularnie przebudowywany.

Z Wambierzyc uczestnicy wycieczki trafili do Nowej Rudy. Ratusz w Nowej Rudzie pochodzi z 1844 roku. Obecny łączy formy stylowe neomanieryzmu oraz formy inspirowane budownictwem ludowym. Jest to obiekt trzykondygnacyjny o asymetrycznej bryle, urozmaiconej wykuszami i szczytami. W Nowej Rudzie uczniowie wstąpili do kawiarni pod nazwą”Biała Lokomotywa”. Właścicielem kawiarni jest p. Leszek Kopcio – mistrz baristyki. Od ponad 30 lat p. L. Kopcio związany z Nową Rudą. O kawie i sposobach jej przyrządzania wie niemal wszystko. Na co dzień przyrządza ją w kawiarni „Biała Lokomotywa”, tworząc wyjątkowy klimat tego miejsca oraz swoistą wizytówkę miasta.

Po słodkiej niespodziance uczestnicy wycieczki udali się na stację, żeby wrócić do Wrocławia.

Skip to content