Home » Aktualności » Wykład o energetyce jądrowej

Wykład o energetyce jądrowej

12 czerwca 2015 r. w Zespole Szkół nr 18 odbył się wykład o energetyce jądrowej wygłoszony przez dra inż. Andrzeja Tatareka z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej.

Wykładu wysłuchali uczniowie klas o profilu z rozszerzoną fizyką (1TME, 2TME) oraz rozszerzoną chemią (1TE, 2TE). Wszyscy zapoznali się z zagadnieniami związanymi z energetyką jądrową, a pod koniec wykładu każdy uczestnik mógł odpowiedzieć na pytanie: „Czy Polsce jest potrzebna energetyka jądrowa?”.

Na początku wykładu uczniowie mogli przypomnieć sobie rodzaje energii i zastanowić się razem z wykładowcą, czy jest ona potrzeba do życia. Zapoznali się z  budową jądra atomowego – zarówno według Thomsona, jak również według Rutherforda. Uczniowie wymieniali cząstki elementarne (proton, elektron, neutron), wyjaśnili znaczenie liczby atomowej, masowej oraz co to są nukleony.

W późniejszej części wykład dotyczył rozszczepienia jądra atomowego oraz energii jądrowej. Na przedstawionych slajdach można było zobaczyć reakcję rozszczepienia oraz dowiedzieć się, że z rozszczepienia jednego atomu uranu otrzymujemy 50 milionów razy więcej energii niż ze spalenia jednego atomu węgla!

Została też przedstawiona polityka energetyczna Polski do 2030 roku, a za pomocą wykresu kołowego można było zapoznać się z rozkładem procentowym struktury wieku elektrowni w Polsce. Jak wiemy energia jądrowa jest jednym z głównym źródeł energii elektrycznej na świecie, dlatego elektrownie jądrowe powinny być bezpieczne.

Wszyscy uczniowie wysłuchali bardzo uważnie wykładu, odpowiadali na pytania wykładowcy oraz zadawali pytania, a wszystko po to, aby wykonać poprawnie zadanie domowe, które zostanie ocenione na nowy rok szkolny.

W przyszłym roku szkolnym, jeśli będzie tylko możliwość, to dr inż. Andrzej Tatarek zawita do Zespołu Szkół nr 18 z nowym wykładem w ramach  projektu „Świadomie o atomie, energia jądrowa w Polsce”
Fundacji FORUM ATOMOWE

http://www.swiadomieoatomie.pl/strona-glowna.html

http://www.forumatomowe.org/2011/01/idea/

 Tekst – R. Grzybowska, fot. R. Gaweł. R. Grzybowska

Skip to content