Home » Aktualności » Uczniowie klasy 3TO w DeLaval we Wrocławiu

Uczniowie klasy 3TO w DeLaval we Wrocławiu

W piątek 15 stycznia uczniowie klasy 3 TO technikum mechanicznego odwiedzili zakład DeLaval produkujący artykuły rolnicze we Wrocławiu. O godz. 8:45 na miejsce przybyli uczniowie z p. prof. Aldoną Tomczak – organizatorką wycieczki i z p. prof. Ryszardem Otockim – opiekunem. W sali konferencyjnej odbyła się prezentacja Firmy. Dowiedzieliśmy się, że DeLaval to ponad 125 lat innowacji i doświadczenia w produkcji mleka. Codziennie wspierają producentów mleka w ich działaniach. Koncepcja zrównoważonej gospodarki mlecznej ukierunkowana jest na pozyskiwanie produktu najwyższej jakości dla jak największej ilości ludzi przy jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Fabryka Systemów Udojowych, którą zwiedziliśmy, produkuje między innymi komponenty do pierwszej na świecie hali karuzelowej z automatycznym udojem. Na stanowiskach produkcyjnych pracują: spawacze, szlifierze, operatorzy CNC, monterzy, magazynierzy, operatorzy wózków widłowych. Oprowadzający nas mistrzowie produkcji przedstawili system Nadzorowania Przebiegu Produkcji. Szczególne wrażenie wywarł na nas system nadzoru i samokontroli pracowników. W wydzielonych miejscach znajdują się tablice tzw. Daily Control Board  z odpowiednim wyposażeniem kodowym i symbolicznym oraz formularze i karty kontroli jakości. Sprawdzanie i ocena (AUDYT) mają służyć wykryciu nieprawidłowości w funkcjonowaniu komórek przedsiębiorstwa, ustaleniu źródeł tych nieprawidłowości i określeniu sposobów ich uniknięcia w przyszłości. Dla przyszłych Techników była to ciekawa lekcja z zakresu podstaw nadzorowania jakości wyrobów i procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie branży mechanicznej.

Tekst – A. Tomczak, fot. – R. Otocki

Skip to content