Home » Aktualności » Uczniowie klas I EO, II E, II O, III OM, III EE oraz II TMB i III TOK na wycieczce!

Uczniowie klas I EO, II E, II O, III OM, III EE oraz II TMB i III TOK na wycieczce!

20 zimnego listopada 2018 roku uczniowie klas I EO, II E, II O, III OM, III EE oraz II TMB i III TOK pod opieką pań: Joanny Nowak; Beaty Jamrosz, Marzanny Żołyńskiej oraz pana Mirosława Marcińczaka, byli  na wycieczce, której trasa obejmowała obóz w Gross-Rosen – tam wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej zwiedzających. Dramatyczna i wstrząsająca historia tego miejsca poruszyła wszystkich. Zarówno film ze wspomnieniami nielicznych więźniów, którzy przeżyli, jak i eksponaty zgromadzone na wystawie oraz baraki, w których toczyło się życie obozowe, pozostawiły trwały ślad w pamięci młodych ludzi.

Następnie trasa wycieczki zawiodła nas do opactwa Cystersów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie – przepiękny kompleks wywarł duże wrażenie. Największe poruszenie wywołała „sala balowa”, bo piękne wnętrze sali wybudowanej na planie koła okazało się mauzoleum, w którym spoczywały prochy Piastów Śląskich. Barokowy przepych tych obiektów zapierał dech; ilość zdobień, symbolika, zaskakująca koncepcja iluzji mogły oszałamiać. Na pewno była to skuteczna lekcja historii sztuki.

Trasę kończył zamek w Książu. Wizyta tam stanowiła swoistą syntezę tego dnia, ponieważ ekspozycje związane były z pracą więźniów z obozu Gross – Rosen (pracowali oni i umierali w podziemiach tego zamku); sale zamkowe – te odrestaurowane – ukazywały niezwykły charakter baroku. Nie mniejsze poruszenie wywołały pozostałości po średniowiecznej warowni i zgromadzone w niej pamiątki. Uczniowie poznali także burzliwe losy zamku i jego włodarzy oraz poznali styl życia arystokracji. W pamięci zostaną zapewne informacje, jak kolejne wojska po II wojnie niszczyły i grabiły ten cenny obiekt.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali przewodników, a zachowywali się bez zarzutu.

Dodatkową atrakcję stanowiła wojna na śnieżki, ponieważ w okolicy Wałbrzycha spadło sporo śniegu.

Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

Opiekunowie

Skip to content