Home » Aktualności » „Eksperyment Łańcuchowy”

„Eksperyment Łańcuchowy”

W sobotę 1 czerwca 2019 r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”. Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży naukami ścisłymi, a w szczególności fizyką. Ponadto uczy kreatywnego myślenia, pracy w grupie, majsterkowania oraz pogłębiania umiejętności prezentacji swoje pracy.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna „Podróżników” w składzie: Dawid Turowski (2TEB) – kapitan drużyny, Adam Pietrzak (1TEK) oraz Jakub Zdechlik (1TEK). Zadaniem uczniów było skonstruowanie urządzenia transportującego metalową kulkę z jednego końca na drugi koniec urządzenia. Urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, jednak nie dłużej niż 120 sekund. Powierzchnia urządzenia nie powinna przekraczać wymiarów ławki szkolnej, tj. 120 cm x 70 cm, a maksymalna wysokość urządzenia to 150 cm. Drużyna powinna tak zaprojektować urządzenie aby kulka płynnie przetoczyła się, a następnie trafiła do kolejnego urządzenia. Urządzenia tworzą ogniwa łańcucha, przez który przetacza się metalowa kulka. Łańcuchy są kilkukrotnie uruchamiane.

Dlaczego „Podróżnicy” …? Ze względu, że wszyscy z nas lubimy podróżować po świecie – naszym motywem przewodnim było odwiedzenie kilku ciekawych miejsc na świecie. W pierwszej kolejności chcieliśmy zwiedzić Torre pendente di Pisa, czyli Krzywą Wieżę w Pizie, która znajduje się we Włoszech – jednak, żeby się tam dostać kulka musi pokonać drogę dwóch metrów. Drugim ważnym obiektem, który zwiedziliśmy w naszej podróży była wieża Eiffla – na szczyt, której dostaliśmy się wykorzystując maszynę prostą, czyli bloczek nieruchomy. Następne wykorzystując martwą pętlę, dostaliśmy się do trzeciego obiektu  –  Colosseum, czy wracamy do Włoch.

Wszystkie urządzenia były oceniane pod względem ilości zastosowanych zjawisk fizycznych, skuteczności urządzenia oraz kreatywności i estetyki wykonania.

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękuję za wielkie zaangażowanie w wykonie urządzenia, za wyjazd do Krakowa oraz za cierpliwość, gdyż z Wrocławia wyjechaliśmy o 6 rano, a wróciliśmy przed 21.00 Jeszcze raz dziękuję i gratuluję!

Podziękowanie również kieruję do nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy udostępnili m.in. salę lekcyjną, potrzebny sprzęt, a przede wszystkim za pomoc w budowie urządzenia – dziękujemy p. Mirosławowi Marcińczakowi, p. Michałowi Jasińskiemu, p. Kamilowi Łodygowskiemu oraz p. Zbigniewowi Jarczakowi.

Opiekunka merytoryczna uczniów – R. Zalewska

Skip to content