Home » Aktualności » UDZIAŁ W XXV EDYCJI DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI

UDZIAŁ W XXV EDYCJI DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI

Dnia 21.09.22 uczniowie klasy IV TEC, IV TED,  III TMC oraz II TEB pod opieką p. D.Grycner, p.E.Selwy, p. A.Mikołajczak  wzięli udział w Gali Finałowej XXV edycji DFN na Politechnice Wrocławskiej z udziałem Dawida Myśliwca , twórcy popularnego kanału YouTube „Uwaga! Naukowy bełkot”. Dawid Myśliwiec, z wykształcenia chemik, w swoich filmach porusza tematy z różnych dziedzin wiedzy (chemii, fizyki, biologii, medycyny czy nawet historii). Na wykładzie opowiadał o badaczach i badaniach, które służyły rozwojowi wiedzy i nauki (a niekiedy antynauki), na temat leków i narkotyków. Trochę czasu poświęcił rozważaniom na temat badań naukowych i naukowców. Jak się okazuje, niektórzy z naukowców, którzy otrzymali nagrodę Nobla,  otrzymali też nagrodę antynobla. Jeden z nich na pytanie, która z tych nagród jest dla niego ważniejsza, odpowiedział, że obie są tak samo ważne. Dla niego – naukowca, liczy się ciekawość.

Przed Galą Finałową odwiedziliśmy stoiska w budynku C13 na Politechnice Wrocławskiej, gdzie studenci prezentowali prace kół naukowych. Szczególnie zainteresował nas łazik marsjański  zaprojektowany  przez członków koła naukowego PWr , działającego przy wydziale mechanicznym OFF-ROAD/Projekt Scorpio. Od lat studenci tego koła zajmują czołowe miejsca na prestiżowych zawodach Rover Challenge. Ich łaziki zostały docenione nawet przez naukowców NASA.. Studenci koła naukowego  PWr Solar Boat Team działającego przy wydziale mechaniczno – energetycznym PWr, opowiadali o tym jak projektują  łódź  zasilaną za pomocą paneli fotowoltaicznych, która będzie  nie tylko szybka i wydajna, ale również bezpieczna i przyciągająca wzrok swoją konstrukcją.

Wykład Dawida Myśliwca oraz prezentacje kół naukowych Politechniki Wrocławskiej były bardzo interesujące. Chcielibyśmy częściej brać udział w tego typu wydarzeniach.

Skip to content