Home » Aktualności » I Międzyszkolny Dzień Chłodnictwa w ZS18

I Międzyszkolny Dzień Chłodnictwa w ZS18

1 grudnia 2022 roku odbył się w naszej szkole I Międzyszkolny Dzień Chłodnictwa poświęcony branży chłodnictwa i klimatyzacji. We współpracy z firmą Wigmors oraz Politechniką Wrocławską zorganizowany został konkurs drużynowy dla szkół z województw: dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Pięć trzyosobowych zespołów budowało sprężarkowy osuszacz niskotemperaturowy z odmrażaniem gorącym gazem i by-passem. W ciągu trzech godzin przeznaczonych na działanie każdy zespół musiał dokonać m.in. wyboru koncepcji układu i ją w pełni zrealizować. Cały układ miał zostać zainstalowany na samodzielnie zbudowanym stelażu, a jego szczelność należało potwierdzić, przeprowadzając próbę ciśnieniową azotem. Oprócz tego drużyna miała dokonać obliczeń cieplnych związanych z bilansem komór chłodniczych. Uczniowie mogli się również wykazać znajomością technicznego języka angielskiego, gdyż część zadania konkursowego przedstawiona była po angielsku.

W czasie trwania konkursu pozostali goście z okolicznych szkół oraz nasi uczniowie kształcący się w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji odwiedzali powstałe punkty aktywności. Były to:

 1. Pompa ciepła (uczniowie – asystenci: Kacper Rogoziński, Ostap Shevchun przygotowani przez panią mgr inż. Darię Baszczak),

2. Programowanie robotów (uczniowie – asystenci: Kacper Janusiński, Kacper Figiela przygotowani przez panią mgr inż. Weronikę Racięcką),

3. Kamery termowizyjne (pani mgr inż. Małgorzata Szymańska i uczniowie – asystenci: Szymon Szymecki, Franciszek Konieczny),

4. Drukarki 3D  (pani mgr Renata Zalewska i pan mgr inż. Mirosław Marcińczak),

5. Ciekły azot (pan dr inż. Michał Stanclik z Katedry Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej Politechniki Wrocławskiej i uczniowie – asystenci: Szymon Skuza, Wiktor Szyjkowski),

6. Układy wentylacji (uczniowie – asystenci: Igor Kurkowski, Grzegorz Siudakiewicz przygotowani przez panią mgr inż. Darię Baszczak)

7. Ogniwo paliwowe PEM (uczniowie – asystenci: Paulina Woźniczka, Jan Surma, Arkadiusz Szwarczyński, Kamil Kościukiewicz przygotowani przez pana dra inż. Kamila Łodygowskiego).

8. Mikroskop do badania struktury metali (uczniowie – asystenci: Miłosz Litwiniuk, Piotr Okraszewski, Szymon Stroka, Piotr Zadroga przygotowani przez pana mgra inż. Ryszarda Otockiego).

Następnym punktem programu były: prezentacja Firmy Area Cooling Solutions oraz dwa wykłady: pana dra inż. Stefana Reszewskiego (Katedra Techniki Cieplnej PWr) i pana dra hab. inż. Jarosława Polińskiego, profesora Politechniki Wrocławskiej (Katedra Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej PWr)

Wydarzenie zakończyło się uroczystym wręczeniem nagród uczestnikom konkursu. I miejsce zajęło Technikum nr 3 w Łodzi. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w postaci manifoldu ufundowaną przez firmę Wigmors. II miejsce w klasyfikacji ogólnej zajęli nasi uczniowie – za osuszacz niskotemperaturowy od komisji konkursowej otrzymali najwyższe noty! W skład drużyny z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu wchodzili: Weronika Małecka (4 TUC), Tomasz Paluszkiewicz (4 TUC), Kamil Wierzbicki (4 TCU). Miejsce III zajęła młodzież z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.

Uczniom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych wyzwaniach zawodowo-naukowych

Organizatorzy dziękują sponsorom i firmom, które pomogły w przygotowaniu tego wydarzenia: Wigmors, Area Cooling Solutions, Evotherm, AP Instal, Prozon.

Skip to content