Home » Aktualności » Przystanek Historia IPN we Wrocławiu

Przystanek Historia IPN we Wrocławiu

W dniach 25 i 27 listopada 2022r uczniowie klas 1 TEO, 2 TEB, 2 TMA i 3 TMB, z wychowawczyniami panią Beatą Mikos-Złocką, Agnieszką Mikołajczak, Ewą Cieślar i Eweliną Oleszkiewicz, odwiedzili Przystanek Historia IPN we Wrocławiu przy ul. Długosza 48. Uczniowie uczestniczyli w pogadance dr Pawła Błażewicza z IPN historyka i edukatora, który jako młody chłopak pomagał w działalności największej tajnej drukarni we Wrocławiu. Każdy uczeń , dzięki aplikacji VR, mógł przenieść się do realiów lat osiemdziesiątych i zobaczyć jak działała konspiracyjna drukarnia Solidarności Walczącej. ,, Szybowcowa 87″ to nazwa aplikacji odwołująca się do lokalu konspiracyjnego na wrocławskim Gądowie oddanego na potrzeby Solidarności Walczącej przez Marka Petrusewicza, absolwenta naszej szkoły, 1 polskiego rekordzistę świata w pływaniu na 100 m, olimpijczyka i srebrnego medalistę Mistrzostw Europy. Aplikacja jest świetnie zrobiona, bo czuje się atmosferę PRL-owskiego mieszkania przystosowanego do potrzeb konspiracyjnej drukarni. Chłopcy mogli wydrukować ulotkę , wysłuchać dziennika telewizyjnego z okresu stanu wojennego czy podsłuchać rozmawiających przez krótkofalówkę milicjantów.

Skip to content