Home » Aktualności » Wycieczka kl. I TMB do dwóch niezwykłych parków w Lubinie

Wycieczka kl. I TMB do dwóch niezwykłych parków w Lubinie

24 maja 2023 r. uczniowie klasy I TMB z wychowawczynią p. Edytą Sidor i z p. Ryszardem Gawłem  pojechali pociągiem Kolei Dolnośląskich do Lubina, by odwiedzić dwa nietypowe parki. Park Leśny po jego rewitalizacji zamienił się w muzeum plenerowe. Wśród zabytkowych ziemnych i murowanych budowli wchodzących w skład kompleksu strzelnicy artyleryjskiej powstała poświęcona pierwszej wojnie światowej ścieżka edukacyjna „Wielka Wojna”, na którą składają się wybudowane okopy, kontenery i zabytkowe wagony. Całości dopełniają wagony i kontenery, w których znajduje się dalsza część ekspozycji poświęconej walkom toczonym z latach 1914–1918.

Ekspozycja zaczyna się od punktu poboru do Legionów Polskich, dalej można zobaczyć część ćwiczebną, okopowe kwatery żołnierzy, kuźnię, kwaterę oficera, kaplicę polową i szpital polowy. W wyłożonych drewnianymi palami oraz blachą falistą okopach umieszone zostały informacje o najważniejszych bitwach Wielkiej Wojny, a także gazety z lat 1914–1918. W kontenerach wystawowych prezentowane są m.in. wykazy nazwisk rannych, poległych i zaginionych, listy do żołnierzy i te pisane przez nich, a także fragmenty archiwalnych filmów kręconych na froncie. Można zwiedzić też wystawy czasowe.

Uczniowie zostali przez wychowawczynię podzieleni na grupy, a następnie otrzymali zadania, które chętnie rozwiązywali na terenie tego nietypowego muzeum.

W drugim parku 2014 r. w powstał ogród zoologiczny. Jest tu mini ZOO ze zwierzętami gospodarskimi, szlak ptaków z wolierami zamieszkanymi przez kilkadziesiąt ciekawych gatunków oraz szlak dinozaurów, na którym podziwiać można figury prehistorycznych gadów naturalnej wielkości. Prawdziwą atrakcją są wolno chodzące po parku pawie, które chętnie podchodzą do zwiedzających.

Pełna różnych wrażeń wycieczka była bardzo udana. Polecamy odwiedzenie Lubina!

Skip to content