Home » Aktualności » Uczniowie z naszej szkoły i młodzież z technikum w Bochum projektowali w Solid Edge

Uczniowie z naszej szkoły i młodzież z technikum w Bochum projektowali w Solid Edge

W drugim dniu wspólnych zajęć w ramach współpracy polsko-niemieckiej nasi uczniowie z uczniami technikum w Bochum modelowali połączenie sworzniowe, wykorzystując program Solid Edge. W I etapie zaprojektowali części tego połączenia, a następnie ich złożenie. W kolejnym etapie przewidziane jest wydrukowanie zaprojektowanych części na drukarce 3D. Dzisiejsze zajęcia prowadził p. prof. Ryszard Gaweł. Młodzież bardzo się zaangażowała w projektowanie. Przypomnijmy, że Solid Edge to parametryczny, hybrydowy system CAD 3D, który ma szeroki zakres funkcjonalności i przeznaczony jest do tworzenia parametrycznych modeli 3D pojedynczych elementów, zespołów oraz sporządzania kompletnej dokumentacji rysunkowej. Proces modelowania części rozpoczyna się od stworzenia elementu podstawowego. Polega to na stworzeniu płaskiego konturu bądź konturów, następnie nadaniu trzeciego wymiaru przez przesunięcie konturu wzdłuż krzywej (lub prostej), obrót wokół osi lub połączenie w przestrzeni kilku konturów. Każda kolejna operacja, powodująca dodanie lub usunięcie materiału, bazuje na elemencie stworzonym w poprzedniej operacji (reguła obiekt nadrzędny – obiekt zależny). Środowisko rysunku (Draft) przeznaczone jest głównie do automatycznego tworzenia dokumentacji na podstawie modeli pojedynczych części i całych zespołów lub po prostu zastępuje deskę kreślarską, którą pamiętają jeszcze technicy i inżynierowie starszego pokolenia.

Skip to content