Home » Aktualności » Polsko-niemiecki projekt zawodowy Bochum 2024

Polsko-niemiecki projekt zawodowy Bochum 2024

W dniach 6-20 marca 2024  r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w polsko-niemieckim projekcie zawodowym „Nowe technologie (STE(A)M i ich praktyczne zastosowanie. Kompetencje społeczne na płaszczyźnie międzynarodowej” w Bochum (Niemcy). Projekt realizowaliśmy wspólnie z naszym stałym partnerem Technische Berufliche Schule 1 z Bochum. Celem projektu było rozwijanie kompetencji obejmujących kształcenie zawodowe, naukę języków obcych, informatykę i matematykę oraz podnoszenie kompetencji społecznych, poznawanie realiów życia i pracy w Niemczech.

W projekcie brali udział uczniowie z klas IVTO oraz IVTMC. W trakcie pobytu prowadzono dziennik projektu, w którym zapisywano szczegółowo wydarzenia z każdego dnia.

6 marca nasza grupa poleciała samolotem z lotniska we Wrocławiu do Dortmundu, gdzie zatrzymała się w schronisku młodzieżowym DJH Jugendgästehaus. Opiekunami w pierwszym tygodniu były pani Lucyna Dolecka i pani wicedyrektor Joanna Nowak. Jednym z głównych punktów projektu były zajęcia w szkole TBS1 w Bochum obejmujące zapoznanie z pracowniami elektropneumatyki, robotyki i pneumatyki oraz grę- zabawę ze znajomości szkoły. W pracowni robotyki braliśmy udział w zajęciach praktycznych ze sterowania ramieniem robota Kuka. Oprócz tego zajmowaliśmy się  lutowaniem i uruchamianiem kostki LED. Kolejnym punktem projektu była praktyka zawodowa w ThyssenKrupp Steel obejmująca szkolenie BHP, zwiedzanie zakładu, a przede wszystkim zajęcia z budowy i programowania robotów Lego oraz montażu układów pneumatycznych wraz z pomiarami. Kolejne zajęcia praktyczne odbyły się w firmie Kaufland Logistikzentrum, gdzie zwiedziliśmy magazyny, sortownie, warsztaty i linie transportowe oraz zapoznaliśmy się z zasadami działania systemów przeciwpożarowych i chłodzących. Ostatni dzień praktyk miał miejsce w firmie Bogestra zajmującej się komunikacją publiczną – głównie tramwajami. Zwiedziliśmy hale, w których tramwaje czekały na przegląd oraz hale-warsztaty do napraw. Obejrzeliśmy tramwaje historyczne, które wynajmuje się na imprezy i wesela. Odbyły się też zajęcia praktyczne z lutowania układów elektronicznych typu Running Light oraz przejażdżka tramwajem z próbami hamowania.

W połowie pobytu nastąpiła wymiana opiekunów – wyjechały panie Lucyna Dolecka i Joanna Nowak,

a ich miejsce zajęli pani Anna Karczmarek oraz pan Ryszard Gaweł.

W trakcie projektu nie brakowało też relaksu oraz zwiedzania miasta i okolic. Spotykaliśmy się z niemieckimi kolegami, np. w Gelsenkirchen na Bubble Ball Soccer, czyli grze w piłkę w dmuchanych kulach. Zwiedzaliśmy też Kolonię, parki Dortmundu oraz stadion Borussii Dortmund wraz z zapleczem. 

Projekt zakończył się uroczystym podsumowaniem w szkole TBS1.

Realizacja projektu umożliwiła uczestnikom poszerzenie kompetencji zawodowych i społecznych oraz eksperymentowanie z nowymi technologiami, jak również dała możliwość poznania realiów życia i pracy w Niemczech.

Organizatorzy dziękują dyrekcjom obu szkół, zaangażowanym nauczycielom oraz uczniom za wszelką pomoc, wsparcie i aktywny udział w projekcie.

Dziękujemy panu Ryszardowi Gawłowi za profesjonalną dokumentację fotograficzną.

PROJEKT DOFINANSOWAŁA POLSKO-NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY.

koordynatorki projektu

Lucyna Dolecka

Anna Karczmarek2

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Skip to content