Home » Aktualności » Sztafeta Międzykulturowych Dobrych Relacji – podsumowanie projektu

Sztafeta Międzykulturowych Dobrych Relacji – podsumowanie projektu

W dniu dzisiejszym członkowie Samorządu Uczniowskiego przedstawili na Stadionie Olimpijskim szereg działań podjętych w ramach Sztafety Międzykulturowych Dobrych Relacji. Projekt realizował Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy 2TEO 😊 Szczególne podziękowania kierujemy do pani Beaty Jamrosz, która przygotowała uczniów do wystąpienia oraz pani Joanny Rychter za pomoc w realizacji projektu. Dziękujemy 🙂

A wszystko zaczęło się 8 lutego 2024 r. od otrzymania nominacji od ZS1 we Wrocławiu.

W ramach projektu nawiązaliśmy kontakt z prezesem Fundacją Learn Outdoors panem Łukaszem Lasockim. Niniejsza fundacja pokazuje dzieciom i młodzieży, że edukacja może być przyjemna, a nieodłącznym elementem fundacji jest obecność zagranicznych wolontariuszy. Ważnym krokiem w realizacji projektu było zorganizowanie spotkania z wolontariuszkami niniejszej fundacji. Do naszej szkoły zaprosiliśmy prezesa fundacji pana Łukasza Lasockiego, który 14 marca 2024 r. przyjechał do naszej młodzieży wraz z dwoma wolontariuszkami Valerie z Austrii oraz Teresę z Holandii. Spotkanie zorganizowaliśmy dla uczniów klas drugich technikum.

Kilka dni później 18 marca 2024 roku Zespół Edukacji wraz z panią Manuelą Pliżgą przygotował dla uczniów naszego technikum warsztaty, na których rozmawialiśmy o przygotowaniu działań, które planujemy zrealizować w Sztafecie Międzykulturowych Dobrych Relacji. Podczas warsztatów, zostaliśmy podzieleni na grupy, a zadaniem każdej z grup było podanie pomysłu, który później mógł zostać zrealizowany w ramach niniejszego projektu. Oj działo się…. J I się udało, kilka pomysłów, które zostały zaprezentowane pod koniec warsztatów udało nam się zrealizować, z czego jesteśmy bardzo dumni!!!

21 marca 2024 r. w ramach projektu Dobrych Relacji zaprosiliśmy wszystkich uczniów klas drugich technikum do udziału w akcji charytatywno-sportowej czyli wzięliśmy udział we Wrocławskim Biegu Sponsorowanym. A wszystko m.in. po to aby promować zrozumienie i szacunek dla różnorodności kulturowej, podkreślić, że cel charytatywny biegu jest uniwersalny i łączy ludzi niezależnie od ich pochodzenia, przyczynić się do budowania bardziej zintegrowanej i świadomej społeczności szkolnej.

9 kwietnia 2024 r – cały Samorząd Uczniowski zaangażował się w wykonaniu muralu w tunelu szkolnym. Którego pomysłodawcą był Piotr Inglot. Cały projekt trwał łącznie 12 godzin, podczas którego udało się wykonać cały projekt. Dzieło zostało głównie wykonane z białej farby oraz sprejów. Cały samorząd brał udział dobrowolnie w projekcie gdyż nie był on przymusowy, lecz zaangażowanie i chęci były na najwyższym poziomie.

18 kwietnia 2024 r. –  zorganizowaliśmy konkurs w ramach udziału naszej szkoły w projekcie dobrych relacji. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu na temat znajomości Austrii i Holandii. Dlaczego te państwa? A dlatego, iż wcześniej gościliśmy dwie wolontariuszki Valerie z Austrii oraz Teresę z Holandii.

24 kwietnia 2024 r. – w ramach niniejszego projektu, zwróciliśmy się do uczniów klas drugich technikum o napisanie na małych „karteczkach” : słowa/zdania w jaki sposób dzielą się swoją kulturą i językiem z innymi, anegdoty ze swojego życia, które pokazują wartość zrozumienia i akceptacji różnorodności kulturowej czy co według ciebie oznacza mieć dobre relacje z innymi ludźmi. Wszystkie karteczki zostały podpisane przez uczniów, a następnie wywieszone na korytarzu szkolnym.

14 maja 2024 r. – członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z klasa 2TEO udali się na szkolenie My Wy Oni (o dyskryminacji, stereotypach, uprzedzeniach) w Ekocentrum.

22 maja 2024 r. – członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z klasa 2TEO na zakończenie projektu dobrych relacji uczestniczyliśmy w grze międzykulturowej w Przejściu Dialogu. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, a każda z grup dzielnie walczyła o każdy punkt 😊 Byliśmy tam po raz pierwszy, jednak nie ostatni.

27 maja 2024 r.zaprojektowaliśmy oraz wydrukowaliśmy w 3D „pałeczki” sztafetowej, którą chcemy przekazać nominowanej przez nas szkole, a dokładnie Technikum Żeglugi Śródlądowej.’’

Wszystkie powyższe działa zostały przedstawione na podsumowaniu Sztafety Międzykulturowych Dobrych Relacji – 4 czerwca na Stadionie Olimpijskim.

Skip to content