3 i 28 października w naszej szkole, w ramach projektu #CodeForBlue, na zajęciach u p. prof. Małgorzaty Szymańskiej odbyła się… rozprawa sądowa.
Pomysł zrodził się podczas dyskusji na temat przyczyn i skutków powodzi, która nawiedziła nasz rejon we wrześniu tego roku. Każdego z nas dotknęła w jakiś sposób.
Młodzież ustaliła główne przyczyny tego zjawiska i uznała, że mogą być związane z kilkoma czynnikami:
- INTENSYWNE OPADY DESZCZU:
W wyniku długotrwałych i silnych opadów deszczu, które mogły wystąpić w regionie, rzeki i potoki mogły nie zdołać pomieścić nadmiaru wody, co prowadziło do ich wystąpienia z brzegów.
- ZMIANY KLIMATYCZNE:
Coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak intensywne burze czy nagłe zmiany temperatury, mogą prowadzić do gwałtownych wzrostów poziomu wód.
- ZAGOSPODAROWANIE TERENU:
Urbanizacja i nieodpowiednie zarządzanie wodami, takie jak brak wystarczającej infrastruktury odwadniającej.
Trzeci argument był inspiracją do dalszych działań …
Rozprawa odbyła się w dwóch częściach:
– wstępna, w której brała udział tylko część uczniów (ze względu organizacyjnych), podczas której każda ze stron przedstawiała swoje argumenty; doszło do ożywionej dyskusji i strony nie zdołały uzgodnić werdyktu,
– główna – w mocniejszym składzie, przy udziale wszystkich uczniów z projektu. Zaproszeni zostali także maturzyści, którzy obecnie mają przedmiot: oddziaływanie OZE na środowisko. Musieli stanąć po „drugiej stronie barykady” i reprezentować RZEKĘ .
Dyskusja była żywa, a momentami nawet burzliwa.
Werdykt okazał się krokiem w stronę ochrony rzeki, ale także inspiracją dla innych uczniów, by angażować się w działania proekologiczne i domagać się odpowiedzialności od przemysłu.
Zapraszamy do zapoznania się przebiegiem rozpraw.
Pozdrawiamy!