Home » Aktualności » Pożegnanie absolwentów klas maturalnych

Pożegnanie absolwentów klas maturalnych

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w Zespole Szkół nr 18 we Wrocławiu odbyło się w piątek 26 kwietnia 2013r. Poprowadzili ją konferansjerzy: Adam Dajek i Wiktor Jamborski. Rozpoczęli uroczystość od powitania dyrekcji, nauczycieli, uczniów i przedstawicieli rodziców tegorocznych abiturientów z technikum oraz liceum profilowanego.

Następnie  przemówił do abiturientów pan dyrektor Piotr Lusar:
“Drodzy Absolwenci!
Ukończyliście szkołę, ale jeszcze w niej jesteście, dlatego wysłuchajcie, proszę, ostatniej lekcji. Tym razem ja ją poprowadzę.
Kochani! Idziecie w świat. Ale jako kto? Czy chociaż raz zadaliście sobie to pytanie? Ono jest bardzo ważne. Otóż idziecie w świat jako mechanicy, mechatronicy i elektrycy, czyli ludzie, których wiedzy i umiejętnościom inni będą ufać. Nie ma w Waszej pracy miejsca na błędy, bo każdy z nich może zagrozić utratą zdrowia, a nawet życia – Waszego lub tych, dla których będziecie pracować.
Odpowiedzialność. Tak właśnie brzmi temat tej ostatniej lekcji.
Kochani! Najpierw odpowiadamy za siebie, za swoje czyny. Wybitny egzystencjalista Jean-Paul Sartre napisał, że każdy „człowiek jest odpowiedzialny za to, kim jest”. Nie inni, tylko on sam. Co to znaczy? To znaczy, że jako ludzie dorośli sami musicie ponosić konsekwencje swoich czynów. Czy to w pracy, czy to w życiu osobistym. Na tym polega trud dorosłości. Ale jest i jasna strona tego aspektu. Otóż tak, jak nie możecie obwiniać innych za swoje błędy, tak i możecie tylko sobie przypisywać sukcesy! Te prawdziwe okupione są naturalnie niemałym wysiłkiem, ale właśnie dlatego przynoszą największą satysfakcję.
Za chwilę otrzymacie świadectwa z ocenami, za które jesteście odpowiedzialni. Tym, którzy uzyskali dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, już teraz gratuluję, a tym, którzy swoją szansę przespali, dam cenną radę – nie szukajcie odpowiedzialnych za Wasze błędy młodości, lecz przyjmijcie swoją odpowiedzialność za przyszłość, bo każdy ma prawo do błędu, ale tylko wówczas, kiedy będzie się starał, by go więcej nie popełnić.
Życzę Wam zatem, byście byli odpowiedzialnymi studentami, pracownikami, rodzicami, pamiętając, że to odpowiedzialność jest ceną wielkości człowieka.
Dziękuję.”

Następnie głos zabrał przedstawiciel maturzystów – Marcin Nowakowski.

Rangę uroczystości podniosło szczególne wydarzenie. Otóż po wysłuchaniu hymnu narodowego, zebrani byli świadkami uroczystego przekazania sztandaru Szkoły przez poczet składający się z tegorocznych maturzystów ich młodszym kolegom. Po przekazaniu sztandaru prowadzący zaprosili do wręczania nagród za naukę, frekwencję oraz udział w konkursach i olimpiadach p. dyr. Piotra Lusara i p. dyr. Irenę Penińską.

Pod koniec uroczystości uczniowie kl. I TME wnieśli na salę zrobione przez siebie nakrycia głowy, w których abiturienci stanęli do pamiątkowych zdjęć.

Uroczystość przygotowali uczniowie kl. II TE: Adam Dajek, Wiktor Jamborski, Bartek Ostryżniuk, Kacper Boguszewski, Grzegorz Janik wg scenariusza i w reżyserii p. Edyty Sidor.

Skip to content