Home » Aktualności » Wałęsa. Człowiek z nadziei.

Wałęsa. Człowiek z nadziei.

Dnia 30 X 2013 r. obejrzeliśmy w Kinie “Helios” w Galerii “Magnolia” film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie już przed projekcją filmu świadomi byli jego sukcesu, o czym mówi się głośno już nie tylko w Polsce. A w recenzji czytamy: „Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, które przetoczyły się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.” http://www.nck.pl/files/2013-10-03/materialy_edukacyjne_dla_szkol.pdf Scenariusz do filmu Andrzeja Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy – w rolach głównych: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska.

Skip to content