Home » Aktualności » Podróż w przeszłość zawsze się opłaci. Wycieczka uczniów ZSZ po Dolnym Śląsku

Podróż w przeszłość zawsze się opłaci. Wycieczka uczniów ZSZ po Dolnym Śląsku

15 listopada uczniowie różnych klas ZSZ naszej Szkoły pod opieką p. prof. Małgorzaty Opierowiec, p. prof. Marzanny Żołyńskiej i p. prof. Ryszarda Otockiego odwiedzili miejsce pamięci Dolnego Śląska   Gross-Rosen oraz Zamek Książ i kościół ewangelicki w Jaworze.

Szczególnym miejscem okazał się obóz koncentracyjny w Rogoźnicy. Choć czas zatarł już wiele śladów okrucieństwa i cierpienia, nasi uczniowie potrafili je odtworzyć w wyobraźni, odczuć i zrozumieć ideę powrotu do przeszłości, do czasów II wojny światowej.

Niespodzianką okazał się niezwykły kościół ewangelicki w Jaworze. Odmienność architektoniczna tej świątyni, jej klimat, zaskoczyły młodzież i wzbudziły sporo emocji.

Lekcją historii w szerokim znaczeniu okazało się zwiedzanie Zamku Książ – od anegdoty obyczajowej, poprzez kierunki w sztuce, aż po techniki budowlane, które próbowano wdrożyć w czasie II wojny. O tym opowiadała przewodniczka.

Podróż w przeszłość zawsze się opłaci. Ta pokazała uczestnikom wycieczki fragment dziejów, ale i ich samych wobec tych zdarzeń.

Tekst – M. Żołyńska, fot. – uczestnicy wycieczki

Skip to content