Home » Aktualności » 1050. KM BIEGU

1050. KM BIEGU

Noworocznym postanowieniem p. prof. Mirosława Wojtowicza na 2016 rok było pokonanie 1050 km biegiem dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski. Realizacja tego przedsięwzięcia zajęła mu 9 miesięcy – od 5 stycznia do 9 października 2016 roku. Biegał trasą, której jedno okrążenie wynosiło 2 km. Trasa prowadziła przez Ostrów Tumski obok Wrocławskiej Katedry. W zależności od samopoczucia biegał 3 lub 4 razy w tygodniu. Łącznie pokonał 401 okrążeń (802 km). 170 km przebiegł w zawodach tj. Bieg Piastów – 50 km (bieg narciarski), Bieg Charytatywny dla Hospicjum Wrocławskiego – 15 km, Nocny Półmaraton Wrocław – 21 km, Maraton Wrocław – 42 km i Maraton Poznań. Podczas wakacji przebiegł 58 km nad morzem w Ustce oraz 20 km w Górach Sowich.

Dnia 9 października 2016 roku, wbiegając na metę Maratonu Poznań, osiągnął zakładany cel tj. 1050 km. Biegał w specjalnie zaprojektowanym przez niego numerze okolicznościowym. Każdy pokonany kilometr p. prof. M. Wojtowicz odnotował w dzienniczku treningowym wraz z informacją o dniu, godzinie, pokonanym dystansie oraz uzyskanym czasie biegu. Swój bieg zakończył w Poznaniu – mieście wybranym na siedzibę przez pierwszego biskupa Jordana przybyłego z Rzymu w 968 roku.

Każdemu napotkanemu na drodze, który twierdził, że rocznica Chrztu Polski nie znaczy zbyt wiele, p. prof. M Wojtowicz starał się wyjaśnić, że Chrzest Polski zrównał Polskę z zachodnim kręgiem kultury chrześcijańskiej. Całe nasze duchowe bogactwo, nasza narodowa kultura są owocem przyjęcia Chrztu Świętego przez Mieszka I i naszych praojców.

Pan profesor ma 62 lata. W sezonie letnim startuje w biegach ulicznych, a w sezonie zimowym uprawia narciarstwo biegowe techniką klasyczną. W ciągu ponad 30 lat przebiegł ponad 50 tysięcy km. Przygodę z bieganiem maratonów rozpoczął w 1984 roku udziałem w II Maratonie Ślężan (bieg był rozgrywany na trasie Sobótka – Wrocław). Ma ukończonych 48 maratonów i 20 Biegów Piastów na 50 km oraz około 200 biegów na różnych dystansach. Na trasach maratońskich towarzyszą mu synowie, z którymi założył Klub Biegacza „WOJTOWICZ TEAM MARATHON”.

W 2016 roku p. prof. M Wojtowicz zdobył Koronę Maratonów Dolnego Śląska tj. ukończył dwa największe maratony w naszym regionie: 34. Wrocław Maraton i 40. Bieg Piastów.

Jego motto brzmi: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”

Jego marzenia sportowe:

  • udział w Maratonie w Nowym Jorku
  • udział w Biegu Wazów (bieg narciarski na 90 km w Szwecji)
Skip to content